Гірський масив Свидовець, розташований на Закарпатті є важливою природною територією Карпатського регіону, екосистеми якого потребують захисту та збереження. Захист Свидовця, є важливим завданням для забезпечення екологічної рівноваги та збереження біорізноманіття регіону.
Україна взяла на себе зобов’язання відповідно до Конвенції про охорону біологічного різноманіття, зберігати цінність біологічного різноманіття, а також екологічне, генетичне, соціальне, економічне, наукове, виховне, культурне, рекреаційне і естетичне значення біологічного різноманіття і його компонентів.
Усвідомлюючи також велике значення біологічного різноманіття для збереження підтримуючих життя систем біосфери, підтверджуючи, що збереження біологічного різноманіття є спільною справою людства, що країни мають суверенні права на свої власні біологічні ресурси.
Країни несуть відповідальність за збереження свого біологічного різноманіття і сталого використання свої біологічних ресурсів, будучи занепокоєні тим, що біологічне різноманіття суттєво зменшується внаслідок деяких видів людської діяльності, на прикладі того, що на гірському масиві Свидовець хочуть збудувати мегакурорт.
Конвенція про охорону біологічного різноманіття відзначає необхідність передбачити, запобігти і усунути причини значного зменшення або втрати біологічного різноманіття.
Наведемо законодавчі положення Конвенції про охорону біологічного різноманіття:
Стаття 6 Конвенції про охорону біологічного різноманіття говорить про те, що кожна Договірна Сторона відповідно до її конкретних умов і можливостей:
розробляє національні стратегії, плани чи програми збереження і сталого використання біологічного різноманіття або адаптує з цією метою існуючі стратегії, плани або програми, які відображають, зокрема, викладені в цій Конвенції заходи;
передбачає, наскільки це можливо і доцільно, заходи щодо збереження і сталого використання біологічного різноманіття у відповідних секторальних або міжсекторальних планах, програмах і політиці.
Відповідно до статті 10, кожна Договірна Сторона, настільки це можливо і доцільно:
передбачає розгляд питань збереження і сталого використання біологічних ресурсів у процесі прийняття рішень на національному рівні;
приймає заходи щодо використання біологічних ресурсів для запобігання або зведення до мінімуму несприятливого впливу на біологічне різноманіття;
надає місцевому населенню підтримку у розробці і впровадженні заходів щодо виправлення становища у деградованих районах, у яких зменшилось біологічне різноманіття;
Згідно із статею 11, кожна Договірна Сторона приймає, настільки це можливо і доцільно, оправдані з економічної і соціальної точок зору заходи, які сприяють збереженню і сталому використанню компонентів біологічного різноманіття.
Конвенція про охорону біологічного різноманіття, а саме стаття 14 окреслює оцінку впливу і зведення до мінімуму несприятливих наслідків, кожна Договірна Сторона, наскільки це можливо і доцільно:
вводить відповідні процедури, які потребують проведення екологічної експертизи своїх пропонованих проєктів, які ймовірні спричинити значний несприятливий вплив на біологічне різноманіття, з метою уникнення або зведення до мінімуму таких наслідків, і, якщо це доцільно, забезпечує можливості для участі у таких
процедурах;
приймає відповідні заходи для забезпечення належного обліку екологічних наслідків своїх програм і політики, які ймовірні спричинити значний несприятливий вплив на біологічне різноманіття;
сприяє національним заходам у випадку негайного реагування на діяльність або події, які викликані природними або іншими причинами, що являють серйозну і неминучу загрозу біологічному різноманіттю, і заохочує міжнародне співробітництво як доповнення таких національних зусиль і, де це доцільно і узгоджено із зацікавленими країнами або регіональними організаціями економічної інтеграції, розробляє спільні плани на випадок надзвичайних обставин.
Тож, гірський масив Свидовець на Закарпатті представляє важливий природний об’єкт, екосистеми який є ключовим елементом біорізноманіття Карпатського регіону. Україна, відповідно до міжнародних зобов’язань, зобов’язана здійснювати заходи для збереження цього біорізноманіття та сталого використання природних ресурсів.
Конвенція про охорону біологічного різноманіття визначає структуровані підходи до забезпечення збереження та сталого використання біологічного різноманіття. Окреслені важливі статті, які визначають обов’язки країн у розробці національних стратегій, планів і програм. Особлива увага приділяється заходам з оцінки впливу та зведенню до мінімуму негативних наслідків для біологічного різноманіття.
Необхідно закликати до вжиття заходів для запобігання будь-яким діям, які можуть спричинити значні негативні наслідки у біорізноманітті у контексті гірського масиву Свидовець.