Протистояння навколо Полонини Руна, одного з найцінніших природних куточків Закарпаття, триває. Раніше ми розповідали про те, що територія полонини є об’єктом спроб забудови вітровою електростанцією в складі 30 вітряків (ВЕС), що викликало хвилю суспільного обурення та судові позови. Важливе рішення у цій боротьбі ухвалило Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, яке зупинило розгляд документів з оцінки впливу на довкілля (ОВД), поданих забудовником – ТОВ «Вітряний Парк Турянський». https://mepr.gov.ua/nakaz-mindovkillya-101-vid-21-01-2025/
Судова справа № 260/5885/24, ініційована за позовом ЕПЛ, перебуває на розгляді у Закарпатському окружному адміністративному суді. Як позивач ЕПЛ оскаржує рішення Тур’є-Реметівської сільської ради, яке затверджує детальний план території для будівництва вітрової електростанції (ВЕС) на полонині Руна.
Протягом січня 2025 року відбулося кілька важливих судових засідань:
6 січня 2025 року – перше підготовче судове засідання, на якому суддя Калинич Я. М. з’ясувала повноваження сторін та призначила наступне засідання.
13 січня 2025 року суд розглянув ряд клопотань відповідача про залучення до даного судового процесу на стороні відповідача третіх осіб, серед яких Кабінет Міністрів України, Закарпатська обласна військова адміністрація та Міністерство розвитку громад та територій України. Суд відхилив клопотання відповідача, погодившись із доводами позивача про необґрунтованість поданих клопотань та відсутність правового зв’язку між цими органами виконавчої влади та предметом спору.
14 січня 2025 року суд за клопотанням відповідача виніс ухвалу про проведення земельно-технічної експертизи для визначення, чи перебувають земельні ділянки, на яких заплановано будівництво ВЕС, у межах гірських територій Карпат. Поряд з цим судом було зупинено провадження в адміністративній справі.
Позивач (ЕПЛ) та третя особа на стороні позивача заперечували проти клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи, оскільки воно становить собою намагання відповідача затягнути судовий процес та відтермінувати винесення судом рішення у даній справі. Однак суд задовольнив вимогу відповідача та постановив Ухвалу про призначення судової земельно-технічної експертизи та зупинення провадження у справі до отримання висновку експерта із Закарпатського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Поруч з цим, ще до початку січневих засідань 23 грудня 2024 року ТОВ «Вітряний парк Турянський» оприлюднило звіт з оцінки впливу на довкілля в реєстрі ОВД та на сайті Тур’є Реметівської сільської ради. А 9 січня 2025 року відбулось громадське обговорення звіту в режимі онлайн.
Після аналізу звіту з ОВД ЕПЛ та ряд громадських організацій Закарпаття подали свої зауваження до звіту з оцінки впливу на довкілля. Із зауваженнями ЕПЛ можна ознайомитися тут:
Також ЕПЛ повторно звернулася до Міндовкілля про зупинення розгляду документів, поданих замовником у рамках процедури ОВД. У своєму зверненні ЕПЛ зазначила, що розгляд документів для отримання висновку ОВД побудови ВЕС на полонині Руна до завершення судового процесу в Закарпатському окружному адміністративному суді повинен бути зупинений на підставі положень Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про адміністративну процедуру».
22 січня 2025 року Міндовкілля видало Наказ про зупинення адміністративного провадження з розгляду документів ОВД у справі 8343. У документі зазначено, що адміністративне провадження з розгляду документів для отримання висновку з ОВД буде відновлено лише після завершення судового процесу, який визначить законність рішення про забудову полонини Руна.
Рішення мотивоване об’єктивною неможливістю розгляду документів щодо планованої діяльності на полонині Руна до винесення остаточного рішення суду у справі 260/5885/24 щодо законності та обґрунтованості містобудівної документації місцевого рівня, яка передбачає забудову полонини Руна 30-ма вітряками.
Активна позиція науковців, журналістів, активістів Закарпаття, ЕПЛ та відповідальні дії Міндовкілля демонструють, що громадські організації, правдиві науковці та державні органи можуть ефективно співпрацювати у захисті природних багатств України. Рішення про зупинення ОВД не лише є проміжною перемогою у справі захисту полонини Руна, але й слугує важливим прецедентом для захисту інших природних територій від ризикованих проєктів забудови.