Після початку повномасштабної війни росії проти України, урядами багатьох демократичних країн було застосовано цілу низку санкцій спрямованих на обмеження російського експорту та скорочення надходжень в бюджет країни-агресора, які будуть використані для продовження війни.
Серед галузей, які потрапили під санкції, опинились також російська та білоруська лісозаготівля і деревообробка. Зокрема, було заборонено експорт деревини до ЄС із цих країн США також наклали санкції на російську деревину, але менш суворі. Однак, обсяг запроваджених санкцій не дозволив повністю зупинити експорт до цивілізованих країн деревини та виробів із неї, які походять з країн-агресорів. Оскільки набули поширення численні схеми експорту російської деревини до США та країн ЄС через треті країни Азії.
Так, неприбуткова організація розслідувачів Environmental Investigation Agency (EIA) з’ясувала у своєму дослідженні, що березова деревина з росії продовжує надходити до США у значних обсягах через КНР та В’єтнам. Нижче наводимо переклад основних результатів цього дослідження.
Найбільш поширеним продуктом офіційного деревного імпорту США із росії, станом на 2020 рік, була березова фанера – 160 млн доларів. При цьому, імпорт такої фанери з В’єтнаму, який не має жодного березового лісу, складав 205 млн доларів. Офіційно, більшість цієї деревини надійшла із Китаю, однак незначна площа березових лісів та суворі правила щодо рубок в цій країні ставлять під сумнів такі дані. За припущенням EIA, вже тоді значна частка цієї «в’єтнамської» берези, мала російське походження, оскільки РФ має найбільші площі березових лісів у світі. Протягом березня-квітня 2022 року, одразу після запровадження санкцій на російську деревину, імпорт березової фанери з В’єтнаму зріс на 200%.
При цьому, зі спілкування із працівниками заводу розслідувачі довідались про схему, за якою російська деревина надходить до Китаю, там перепаковується і вивозиться до В’єтнаму вже як китайська. На заводах у В’єтнамі в цієї виготовляється продукція (в даному випадку фанера, але також багато готових меблів) і експортується в інші країни, зокрема до США.
Згідно з іншим дослідженням, яке було проведене і опубліковане неприбутковою організацією Earthsight, виготовлені з деревини, отриманої в національних парках Білорусі, меблі продовжую надходити на ринки 20 різних країн ЄС. При цьому, щорічно в межах білоруських природоохоронних територій заготовляється біля 1 млн м3 деревини, що призводить до деградації цих заповідних об’єктів, зокрема чистини всесвітньовідомої Біловезької Пущі (яка є транскордонною білорусько-польською природоохоронною територією). Тисячі білоруських ув’язнених залучені до заготівлі та переробки цієї деревини, кошти від продажу якої йдуть в кишені місцевого диктатора та, зокрема, на утримання силовиків країни-посібника агресії проти України.
Зважаючи на результати вищезгаданих досліджень (які відображають лише частину проблеми недостатності санкцій) просимо Верховну Раду України якнайшвидше ухвалити в цілому Постанову №8337 «Про Звернення Верховної Ради України до Європейської Комісії, Європейського Парламенту, Ради Європейського Союзу, Світової організації торгівлі, урядів та парламентів іноземних держав щодо встановлення санкцій на імпорт російської і білоруської деревини та продуктів з неї, російської риби та морепродуктів, заборони на експорт устаткування та його компонентів, а також недопустимості діяльності на території Російської Федерації систем міжнародної екологічної сертифікації».
Серед іншого, ця постанова містить прохання про розширення санкцій на торгівлю російською та білоруською деревиною, що має запобігти потраплянню цієї деревини на ринки країн, до яких буде адресоване це звернення ВРУ.
За підтримки Журналістського фонду