Раніше на інформаційних ресурсах МБО «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) вже було опубліковано інформацію про звернення мешканців сіл, що входять до складу Вишнівецької територіальної громади Кременецького району, Тернопільської області, зокрема, села Залісці до ЕПЛ із своїми проблемами. Громадяни стикнулись із варварською діяльністю низки аграрних підприємств, що функціонують на території даної громади і вже протягом тривалого проміжку часу отруюють довкілля і людей пестицидами, протермінованими та сумнівної якості агрохімікатами.
За правової підтримки ЕПЛ, одна із місцевих мешканок (надалі – потерпіла) здійснює свою боротьбу за безпечне для свого життя та здоровʼя довкілля. По факту завдання шкоди здоровʼю в результаті обробки сільськогосподарських земель пестицидами та агрохімікатами було відкрито кримінальну справу місцевими органами досудового слідства за ч. 1 ст. 241 Кримінального кодексу України (Забруднення або інша зміна природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров’я людей або для довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи для довкілля).
12 жовтня 2022 року слідчим СД Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області було винесено постанову про закриття кримінального провадження у даній справі. Прийняте рішення слідчий мотивував тим, що в ході досудового розслідування в діянні не встановлено складу кримінального правопорушення.
При цьому, органами слідства було допущено таку безідяльність: лише частково розглянуто клопотання потерпілої про надання інформації та допит свідків, після встановлення причетності до обробки пестицидами інших сільськогосподарських підприємств, не проведено належної перевірки їхньої діяльності та наявності в їхніх діях порушень санітарного законодавства, що могло призвести до ушкоджень життя та здоров’я потерпілої, не досліджено належним чином, чи причетні до незаконного використання агрохімікатів інші с/г підприємства, що обробляють орендовані поля біля місця проживання потерпілої. Також, слідство не перевіряло дії інших підприємств, які орендують земельні ділянки біля місця проживання потерпілої на наявність у їхніх діях ознак кримінальних правопорушень, що передбачені статтями 239 (Забруднення або псування земель), 247 (Порушення законодавства про захист рослин) КК України, не проведено (за клопотанням потерпілої) перевірку агрохімічного паспорту, не проведено за час слідства жодної експертизи концентрації залишків пестицидів та агрохімікатів у ґрунтах.
Нагадуємо, що згідно з частиною 2 статті 91 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України), процес доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Згідно із статтею 92 КПК України обов`язок доказування обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, за загальним правилом, покладається на слідчого, прокурора.
Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих дій, витребування від юридичних та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, допиту свідків та проведення інших процесуальних дій передбачених цим Кодексом (ст.93 ч.2 КПК України).
Відповідно до частини 1 статті 28 КПК України, кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки, які не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки.
Частиною 4 статті 38 КПК України передбачений обов`язок органу досудового розслідування застосувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Потерпіла звернулася до Кременецького районного суду Тернопільської області зі скаргою, в якій просила скасувати постанову про закриття даного кримінального провадження. В зазначеній скарзі було зазначено всі описані вище факти бездіяльності органів слідства.
Дослідивши обставини справи, суд вказав, що зміст оскаржуваної постанови беззаперечно свідчить про недотримання органом досудового розслідування вимог КПК України, що стосуються всебічного, повного і неупередженого дослідження усіх обставин кримінального провадження, а також належної обґрунтованості прийнятої постанови, яка б не викликала жодних сумнівів в правильності прийнятого рішення. Суд дійшов висновку, що рішення слідчого про закриття кримінального провадження є необґрунтованим та винесеним передчасно.
Як наслідок, Кременецький районний суд Тернопільської області 9 лютого 2023 року ухвалою у справі № 601/1971/20 скасував постанову про закриття кримінального провадження у даній справі.
Отже, боротьба мешканців с. Залісці Вишнівецької територіальної громади за безпечне для життя і здоровʼя довкілля продовжується.
Сподіваємось, що після прямої вказівки від суду про неналежність виконання своїх обовʼязків у даній справі, відповідальними особами СД Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області буде змінено свій підхід до цієї справи, а їхні ресурси будуть направлені на встановлення справедливості та притягнення винних осіб до відповідальності, а не на безпідставне закриття провадження.