Свидовець – це один з найбільш масивних та підвищених гірських хребтів Українських Карпат. Вкритий альпійськими луками, пралісами на схилах, у рельєфі відомий своїми каровими долинами та озерами зі сніжниками. Одна з найцінніших природних територій, місце зростання червонокнижних едельвейсів, прихисток для диких тварин, частина екомережі Карпатського регіону – єдина територіальна система, яка спрямована на збереження своєї унікальності, краси та природнього багатства, що знаходиться під загрозою знищення у разі реалізації проєкту будівництва мегакурорту «Свидовець».
На сьогодні процес планування побудови курорту Свидовець перебуває на етапі затвердженого детального плану території розміщення курорту на території Рахівського та Тячівського районів на площі 1200 га. Також Ясінянська та Усть-Чорнянська селищні ради прийняли рішення на реалізацію даного ДПТ про розроблення проєктів землеустрою для відведення земельних ділянок під «рекреацію» площею 228 га та 15 га відповідно. Також інвестори заявляють про попередню роботу науковців та проведення досліджень для підготовки в подальшому звіту з ОВД спорудження курорту Свидовець.
Планована реалізація проекту побудови курорту Свидовець потенційно буде порушувати вимоги національного та міжнародного законодавства в сфері захисту природних комплексів:
Порушення положень Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі. Потенційне будівництво може призвести до деградації природних територій, порушення екологічної рівноваги у регіоні, до порушення норм, визначених у різних статтях конвенції, спрямованих на охорону видів, яким загрожує зникнення, і їхніх природних середовищ існування, що складає порушення вимог статті 3,4,5 даної конвенції.
Проєктована діяльність із зведення туристичного комплексу «Свидовець» є неприпустимою на цій території, вона може завдати значної шкоди та знищити природні комплекси Свидовецького масиву та верхів’їв басейну транскордонної річки Чорна Тиса, тим самим загрожуючи зміною водного циклу річки Тиса та потенційно несприятливими наслідками для угорських та румунських громад, розташованих нижче по течії. Згідно з міжнародними угодами, такими як Рамкова конвенція про охорону та сталий розвиток Карпат, Угодою з охорони вод річки Тиса та її приток від забруднення, Україна зобов’язана здійснювати заходи для запобігання забрудненню водних ресурсів та збереження природного середовища. Тому будь-яке будівництво курорту із пошкодженням (зміною) водотоків річки Тиса, виснаженням її водних ресурсів та вод її приток (для засніження трас), призведе до транскордонних негативних наслідків, до порушення положень цих угод.
Плани будівництва гірськолижного курорту на Свидовці суперечать зобов’язанням України згідно з Конвенцією про охорону біологічного різноманіття, адже ця Конвенція відзначає необхідність передбачити, запобігти і усунути причини значного зменшення або втрати біологічного різноманіття.
Плани будівництва гірськолижного курорту на Свидовці не відповідають вимогам ст.4, 5, 9 Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат щодо сталого туризму, через координовані або спільні плани управління
транскордонними чи прикордонними природоохоронними територіями та
іншими об’єктами, що становлять інтерес для туризму, щодо розробок програм та політик просторового планування,
з особливою увагою на збереження та стале використання природних ресурсів; запобігання транскордонному впливу забруднення; інтегроване планування землекористування та оцінка впливу на довкілля.
Східна частина Свидовецького хребта входить до території Карпатського біосферного заповідника. Зведення туристичного комплексу «Свидовець» може призвести до негативного впливу на природні комплекси біосферного заповідника, зокрема на праліси, які входять до переліку об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси та давні ліси Карпат й інших регіонів Європи» (https://epl.org.ua/wp-content/uploads/2016/12/2652_EPL_Journal-32_72_2019_NET.pdf). Також будівництво на території заповідника об’єктів інфраструктури, вирубування лісів та прокладання доріг складає порушення вимог Закону «Про природно-заповідний фонд України».
Будівнцитво курорту завдасть шкоди грунтам Свидовця, які належать до категорії бурих гірсько-лісових ґрунтів, які мають особливе значення для існування гірських екосистем (https://geomap.land.kiev.ua/obl-6.html). Наявність таких грунтів робить земельні ділянки особливо-цінними землями, на підставі ст. 150 Земельного кодексу.
У разі будівництва мегакурорту на Свидовці буде знищено рідкісні види тварин і рослин, включених до Червоної книги України. Такі дії будуть складати порушення вимог ст. 11, 20 Закону «Про червону книгу України».
Судовий спір, пов’язаний з оскарженням Детального плану території спорудження курорту Свидовець (2017р) підтвердив, що затвердження ДПТ відбувалося передчасно, без застосування ст.12 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме без наявності затвердженої Схеми планування окремої території гірських Карпат.
Нагадаємо, що на запроєктованому ГЛК “Свидовець“ збираються розмістити 60 готелів і 120 ресторанів, 230 кілометрів лижних трас і 23 підвісні канатні дороги. На 1400 гектарах мають збудувати торговельні заклади, фітнес- і медичні центри, банківські відділення, багаторівневі парковки для автомобілів, навіть… аеродром. Курорт за планом має одночасно приймати 22 тисячі відпочивальників, а кількість обслуговуючого персоналу сягатиме 5 тисяч.