Протягом останніх років ЕПЛ та низка інших громадських організацій активно слідкує за проблемою рубок в заказнику «Савранський ліс».
Зокрема, в цьому році згідно планів заходів з поліпшення санітарного стану лісів, савранські лісівники планують провести в заказнику рубки на площі майже 500 га обсягом 14400 м3. Зокрема, в рубку були відведені більше десяти ділянок віком 120 років і більше, які становлять найбільшу цінність в межах заказника.
Тому 13 червня територію заказника «Савранський ліс» відвідала група науковців та представників громадськості у складі представників ЕПЛ, WWF Україна, ГО «Українська природоохоронна група» та Інституту Ботаніки НАН України імені Холодного, інших організацій.
Варто відмітити, що в цьому році, на відміну від минулого, рубок в сезон тиші і без затверджених Мінприроди лімітів не спостерігалось. Проте, учасники виїзду таки виявили масові порушення природоохоронного та лісового законодавства.
Зокрема, в межах усіх обстежених лісових ділянок, відведених до рубки в 2019 році, учасники виїзду виявили види, що охороняються Червоною книгою України: лілію лісову, булатку великоквіткову, фіалку білу і значну кількість особин жука-оленя. Це свідчить, що лісівники подали неправдиву інформацію в документах, де написано що видів ЧКУ на відведених в рубку ділянках не виявлено!
І якщо лілію лісову, фіалку білу та булатку великоквіткову нефахівцю непросто виявити (хоча, «охороняючи» на протязі 30 років заказник, лісівники могли і б вивчити як виглядають хоча б ті види рослин, які вони повинні охороняти згідно положення про заказник «Савранський ліс»!) – то жуків-оленів не помітити важко. І це свідчить про те, що лісівники свідомо приховують наявність видів ЧКУ на ділянках, відведених в рубку.
Жук-олень на відведеному в рубку дереві. Його личинкам для розвитку потрібні фаутні дубові дерева, а імаго – пошкоджені стовбури старих дубів, тому санітарні рубки призводять до його зникнення
І хоча сучасна лісова наука свідчить, що вилучення сухостійних дерев не є доцільним з точки зору збереження від шкідників живих дерев, а санітарні рубки є ефективними лише за виконання великої кількості умов (перш за все – визначення конкретного шкідника) – cавранські лісівники все рівно відводять вже відпрацьовані, сухі дерева. Деякі з них були з дуплами, що суперечить чинним «Санітарним правилам в лісах України».
Бо причина проведення рубок – «Всихання дерев, грибкові захворювання». Фактично ж, відведені живі дерева, які мають якісь пошкодження чи вади (наприклад криві). Їх вилучення не допоможе боротись з хворобами лісу, а навпаки тільки розладнає деревостан і зменшить стійкість лісу. Деякі з цих дерев промарковані як «напівділові», тобто з них будуть отримані не тільки дрова, а цілком товарні пиломатеріали.
Також учасники поїздки оглянули ділянки «лісовідновлення», які по факту становлять собою поля картоплі з дубовими культурами між рядкам у кращому випадку, і зарості різних піонерних порід та чагарників у гіршому випадку. Фактично, лісовідновлення в межах заказника хоч якось відбувається лише там, де місцеві жителі згодилися вирощувати городину в межах заказника. За всю поїздку ми не побачили жодної ділянки дубових культур віком більше 5-ти років, які були б у задовільному стані. Фактично, завдяки діяльності савранських лісівників дубові ліси заказника «Савранський ліс» зникають, що суперечить положенню про заказник!
Лісові культури дуба? Осичанське лісництво, 29 квартал, 10 виділ
Вирощування сільськогосподарських культур в межах кварталу 22 виділу 7 Савранського лісництва
Звісно, є потреба в забезпеченні дровами місцевого населення. Але тоді треба чесно визначати – головна причина санітарних рубок у заказнику – це заготівля деревини, а не збереження самого заказнику. І тому недоцільно проводити санітарні рубки на найбільш цінних та старих ділянках заказнику. Які до того ж є оселищем G1.7 (Термофільні листопадні ліси), яке охороняється Бернською конвенцією та Зеленою книгою України, а сам заказник «Савранський ліс» входить до Смарагдової мережі Європи в якості окремого об’єкту UA0000257.
А яскравим прикладом зневаги савранських лісівників до природоохоронного законодавства є проведення рубки в сезон тиші (щоправда за межами заказника). У відповіді на звернення народного депутата Єднака, лісники відповіли що провели санітарні рубку в заборонений період виключно з метою «аби на відвідувачів не впали сухі дерева». Виходить, що «якщо дуже треба, то можна порушувати закон»?
Фрагмент з листа ДП «Савранське лісове господарство» до Савранського ВП Балтського ВП ГУНП в Одеській області щодо проведення санітарних рубок в сезон тиші.
Найбільш цинічним виглядає той факт, що савранські лісівники постійно жаліються на фінансовий стан і нестачу коштів навіть на догляд лісових культур. Але це не завадило директор лісгоспу придбати 1.5 року тому і не задекларувати «Лексус» вартістю не менше 13000$.
ЕПЛ і УНЦГ закликають Мінприроди не погоджувати будь-які лісівничі заходи на найбільш цінних ділянках заказнику!
П.С. Окремо варто відмітити неспроможність одеських правоохоронців зупинити порушення природоохоронного законодавства ДП «Савранське лісове господарство”. Бо 9-ти місяців так і не вистачило місцевим поліціантам аби провести розслідування в рамках кримінального провадження по факту незаконних рубок в заказнику проведених рік тому. Хоча для цього достатньо просто прочитати закон «Про природно-заповідний фонд» та відповідний лист-роз’яснення Мінприроди, як це неодноразово робили їх колеги в інших регіонах. Також поліціанти не бачать жодних порушень в проведенні санітарних рубок в сезон тиші. Чи може просто їм треба дрова і вони не хочуть псувати стосунки з лісгоспом?
Контакти :
Тєстов Петро, аналітик МБО «Екологія-Право-Людина»
+380 32 225 76 82, petro.testov@gmail.com, office@epl.org.ua
Єгор Гриник, ГО «Українська природоохоронна група»
vereuxvereux@gmail.com