Отож на численні прохання читачів наших повідомлень на сторінці ФБ, ЕПЛ повідомляє деталі компостування органічних відходів ЛКП «Зелене місто».
На сьогодні компостування зібраних органічних відходів, що продукуються у м. Львів, відбувається в спеціальних контейнерах, закуплених у ТОВ «ВО «Релайн» за близько 2 млн грн. Два контейнери, придбаних через систему Прозорро, призначені для компостування органічних відходів за більш короткий термін та контролю за цим процесом. Максимум 20 тон сировини можна завантажити у цей контейнер, і тривалість виготовлення компосту з органічних відходів має бути не більше ніж 8 (вісім) тижнів зі строком знезараження 72 години. Агрохімічні, фізико-хімічні, мікробіологічні та токсикологічні показники утвореного компосту повинні відповідати вимогам Стандарту СОУ ЖКГ 10.09-014:2010 «Побутові відходи. Технологія перероблення органічної речовини, що є у складі побутових відходів». Як зазначив виробник контейнерів, компост після проходження термофільної фази, при виході на мезофільну базу можна провести його вивантаження та забезпечити подальше дозрівання в буртах, і згодом використання в якості органічного добрива. Ці контейнери, для зменшення запаху, обладнані напівпроникною мембраною з інтенсивністю не менше 90%.
У тестовому режимі ці контейнери були завантажені органічними відходами, відходами озеленення, та в результаті отримано компост, що пропонується жителям Львова на безоплатній основі. Цією можливістю скористалися і наші працівники.
Окрім функціонування цих контейнерів, ЛКП «Зелене місто» планує запуск міської компостувальної станції. Підготовчі роботи вже ведуться.
Механіко-біологічний комплекс з перевантаження і переробки ТПВ у Львові, на який Мінприроди видало Висновок з ОВД у 2019 році, складатиметься також із біологічної частини, що буде полягати в компостуванні органіки в групі аеробних тунелів.
Компостування та біосушка відбуватиметься у закритих 24 залізобетонних тунелях. Сировиною для такого технічного компосту стане отримана із сортувальних ліній мокра фракція ТПВ. Проте через те, що цей компост не буде такий чистий, як із окремо зібраної органіки, його планують застосувати лише для захоронення на полігонах.
Процес оброблення органічних відходів буде контрольованим, зокрема передбачено контроль клімату та викидів. Також працюватимуть спеціальні фільтри, що не дозволить поширення неприємного запаху.
Ми сподіваємося, що окремо зібрану у м. Львів органіку компостуватимуть окремо, щоб отримати компост кращої якості, який використовуватиметься для удобрення принаймні парків, скверів, чи клумб, а не для захоронення.
Перші кроки в зборі органічних відходів у місті від населення, ОСББ, бізнесу вже робляться.
Наразі ЛКП «Зелене місто» планує розробити тариф на перероблення роздільно зібраних харчових і садових відходів. Ініціативу винесено на громадське обговорення. Передбачається встановлення тарифу у розмірі 646,00 грн. з ПДВ за 1 (одну) тонну перероблення (компостування) таких відходів.
На сьогодні один із перевізників — ТзОВ «Грінера Україна» розмістила контейнери для роздільного збору органіки біля 5 ОСББ міста в рамках пілотного проекту. Зацікавленість та активні дії щодо долучення до системи збору органіки проявляють ТзОВ «Грінера Україна», ТзОВ «Ековей Вейст Менеджмент» та ЛКП ТФ «Львівспецкомунтранс».
Через карантинні обмеження, повномасштабний запуск загальноміської системи збору органічних відходів відтерміновано, проте є надія, що ще у 2020 році вона мала б запрацювати.
ЕПЛ, разом із партнерами, реалізовує проєкт «Нуль відходів в дії» для заохочення закладів громадського харчування, торгових мереж та готелів до сортування відходів та роздільного збору органіки. Тому маємо надію, що власники такого бізнесу у Львові вже будуть готові долучитися до роботи такої міської системи збору органічних відходів, як тільки вона офіційно запрацює.
Ініціатива підтримується в рамках спільного проекту Уряду Швеції та ПРООН в Україні “Посилене партнерство для сталого розвитку”, що реалізовується за фінансової підтримки Уряду Швеції.