21 червня 2019 року Королева Єлизавета ІІ погодила “Закон про внесення змін до Кримінального кодексу та інших Законів (заборона утримання в неволі китів та дельфінів)” – An Act to amend the Criminal Code and other Acts (ending the captivity of whales and dolphins)1.
Цей закон доповнює Кримінальний кодекс Канади статтею про злочин щодо утримання китоподібних в умовах неволі. Він також вносить зміни до Закону про рибальство, щодо заборони вилову китоподібних з метою утримання в неволі, а також до Закону про захист диких тварин і рослин й регулювання міжнародної та міжпровінційної торгівлі (введення заборони на ввезення та експорт китоподібних з Канади).
Так, у Кримінальному кодексі Канади подано визначення китоподібних (будь-який представник ряду китоподібних, включно з китами, дельфінами та морськими свинями), та передбачено кримінальну відповідальність до кожного, хто:
має у власності, опікується(володіє), чи здійснює контроль над китоподібними, що перебувають в умовах неволі;
здійснює розмноження (у тому числі запліднення) китоподібних в умовах неволі;
володіє або прагне отримати репродуктивні матеріали китоподібних, включаючи сперму або ембріон.
Водночас, норма а) не поширюються на особу, яка:
має у власності, опікується чи здійснює контроль над китоподібними в неволі у момент набрання цим Законом чинності;
володіє або утримує китоподібних в неволі з метою надання їм допомоги або догляду або для реабілітації після травми або іншого стану страждання;
уповноважена утримувати китоподібних у неволі в інтересах добробуту китоподібних відповідно до отриманої ліцензії2.
Крім того, усі згадані норми не поширюються на особу, яка проводить наукові дослідження відповідно до отриманої ліцензії.
До кримінальної відповідальності притягується також особа, які організовує, проводить, допомагає, отримує гроші або бере участь у будь-якому засіданні, конкурсі, виставці, заняттях, практиці, показі або події, в ході яких використовуються китоподібні в умовах неволі для розважальних цілей, за винятком наявності спеціальної ліцензії на такі дії.
За вчинення описаних вище злочинів передбачено кримінальну відповідальність у вигляді штрафу у сумі, що не перевищує 200 000 доларів США.
Закон про рибальство змінено шляхом додавання норми щодо заборони вилучення та переміщення живих китоподібних, включаючи китів, дельфінів та морських свиней з їх природного середовища існування з метою утримання в умовах неволі. Винятком може бути лише ситуація, коли постраждалих китоподібних вилучають з природного середовища з метою надання допомоги.
Згідно змін до канадського Закону про захист диких тварин і рослин й регулювання міжнародного і міжпровінційної торгівлі, здійснювати імпорт чи експорт живих китоподібних, їхньої сперми, тканин або ембріонів китоподібних можна лише при наявності дозволу. При цьому, дозвіл може бути виданий Міністром лише якщо імпорт або експорт здійснюється з метою проведення наукових досліджень або утримання китоподібних у неволі, якщо це здійснюється в інтересах добробуту китоподібних.
Такий механізм передбачає, що китоподібні, які знаходяться в неволі, і надалі там перебуватимуть. Водночас, законодавча заборона Канади попереджає поповнення діючих дельфінаріїв та інших закладів новими китоподібними та створення нових закладів для утримання китоподібних в неволі у майбутньому.
Катерина Полянська, еколог МБО “Екологія-Право-Людина”, office@epl.org.ua
Наталія Куць, юрисконсульт МБО “Екологія-Право-Людина”, office@epl.org.ua
2 Ліцензія видається губернатором-лейтенантом у Раді провінції або такою іншою особою або органом у провінції, який може бути визначений губернатором-лейтенантом у Раді .