Відповідно до інформації, опублікованої на офіційному сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням: http://surl.li/ppkle, у межах Міжнародної конференції «United for Justice. United for Nature» у жовтні 2023 року було відкрито Кліматичний офіс. На офіційному сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України можна зустріти ряд новин про діяльність та роботу Українського кліматичного офісу (надалі – УКО), наприклад, за цими посиланнями: http://surl.li/qfizn , http://surl.li/qfizu , http://surl.li/qfizx .
ЕПЛ вітає створення Українського кліматичного офісу, як крок на шляху до виконання Україною її міжнародних, зокрема, євроінтеграційних зобовʼязань у сфері зміни клімату. Проте, у звʼязку із тим, що у публічному доступі нам не вдалось ознайомитись із жодними нормативно-правовими чи іншим актами про створення Українського кліматичного офісу, із офіційним сайтом Українського кліматичного офісу, актами Міндовкілля чи КМУ, які дозволяли б установити, у якій інституційній чи організаційній формі створено цей офіс, який його статус, яким чином даний офіс взаємодіє і співвідноситься із центральними органами виконавчої влади, які механізми фінансування його діяльності, ключові цілі та завдання, що стоять перед ним, нами було надіслано інформаційний запит до Міндовкілля із низкою запитань.
Тож, що собою становить новостворений УКО.
УКО створено в рамках проєкту «Потенціал для кліматичних дій» (англ. «Capacities 4 Climate Action», надалі – проєкт С4СА). Одним з основних завдань проєкту С4СА є розвиток потенціалу у сфері захисту клімату в Україні. Важливо, що безпосередньо завдання проєкту С4СА включають створення незалежного «Українського кліматичного офісу» – незалежного центру передового досвіду. Щодо правових основ реалізації проєкту, С4СА започатковано на основі рішення Європейського Союзу і Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини (BMWK).
У відповіді на питання про те, у якій інституційній та/або організаційній формі створено УКО, нам було надано таку відповідь: «На сьогодні Український кліматичний офіс створений на проєктній основі та впроваджується проєктом С4СА (поточний статус – проєктний офіс). Наразі здійснюється дослідження щодо можливих правових форм нової юридичної особи, яка має діяти незалежно для визначення оптимальної організаційно-правової форми Українського кліматичного офісу».
Щодо взаємодії і співвідношення УКО із центральними органами виконавчої влади. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України є бенефіціаром проєкту С4СА. Подальшими реципієнтами є державні установи, регіональні та місцеві субʼєкти, неурядові організації, компанії та інші юридичні особи. У той же час, проєкт С4СА зареєстрований у Секретаріаті Кабінету Міністрів України як проєкт міжнародної технічної допомоги та взаємодіє з Міндовкілля та іншими органами державної влади відповідно до Порядку залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153.
У відповіді на запитання «Які функції, повноваження, цілі та завдання Кліматичного офісу? У якому офіційному документі такі визначено?» ми отримали відповідь: «Цілі та завдання проєкту С4СА полягають у посиленні потенціалу державних та муніципальних структур, бізнесу та неурядових організацій/організацій громадянського суспільства у сфері захисту клімату в Україні шляхом надання міжсекторальних послуг».
Щодо механізмів фінансування УКО, проєкт C4CA співфінансується Європейським союзом і Федеральним міністерством економіки та захисту клімату Німеччини (BMWK). Німецька частина фінансується в рамках Міжнародної кліматичної ініціативи (IKI).
Офіційний сайт Українського кліматичного офісу знаходиться на стадії розробки. Із діяльністю проєкту С4СА можна за такими посиланнями: https://www.facebook.com/energyefficiency.ua/, https://www.international-climate-initiative.com/en/ .
Таким чином, видається, що про повноцінний запуск роботи УКО говорити поки рано. Сподіваємось, що відповідальним органам та особам вдасться якнайшвидше знайти відповіді на усі «невідомі» в частині роботи УКО, а його діяльність стане дійсно ефективною, зокрема, у напрямку посилення євроінтеграційної кліматичної політики України.