Під час війни в природі страждає багато компонентів різних екосистем. Що відбувається з тваринним світом?
Тварини часто стають жертвами безпосередніх військових дій або через знищення їхніх природних середовищ. Вони можуть бути поранені або загинути внаслідок вибухів, обстрілів, бойових дій. Крім того, знищення лісів, луків, водойм та інших природних середовищ веде до безпосередньої загибелі тварин або їх витіснення за межі небезпечних територій.
В кращому випадку може відбутися їхня міграція на безпечні території. Проте це може призвести до конфліктів з іншими видами або людьми, а також до стресу і втрат у популяціях. Стреси у свою чергу призводять до проблем з розмноженням.
Війна також може порушити харчові ланцюги і таким чином призвести до втрати різноманіття видів у комплексі.
Війна може сприяти перенесенню видів в нові екологічні умови, де вони можуть стати інвазивними або знайти нові екологічні ніші. Хоча це не надто актуально для наших широт.
Водночас відомі випадки, коли воєнні дії призводять до сплеску народжуваності серед мишей, щурів, які отримують нетрадиційне для них харчування (велика кількість харчових відходів, які залишаються без нагляду людини), а також можливість обмежувати побут поруч з людьми у воєнних фортифікаційних спорудах.
На прикладі підриву Каховської ГЕС, ми бачили сотні тисяч смертей водних організмів. Вибухи, зміни в руслах річок та інші військові дії можуть знищити водні екосистеми, включаючи водорості, рибу, амфібії і водоплавних птахів.
Знищення середовищ і популяцій видів призводить до зменшення біорізноманіття. Це в свою чергу ускладнює відновлення екосистем і може порушити функціонування екосистемних послуг, таких як регуляція клімату, очищення води, запилення рослин, контроль над ерозією ґрунту, контроль над шкідниками і розкладання органічних матеріалів. Усе це може мати довгострокові наслідки для людей, які залежні від цих послуг.