Сьогодні під час форуму Ukraine 30 екоактивісти неформального руху “5 червня – День захисту довкілля” закликали Президента України Володимира Зеленського та владу негайно ухвалити (до 15 липня – останнього дня роботи Парламенту перед літніми канікулами) критично важливі євроінтеграційні законопроєкти – № 3091 та № 4167.
Щоб на ділі захистити конституційне право громадян на безпечне для життя довкілля необхідно у Верховній Раді ухвалити два важливі євроінтеграційні законопроєкти:
- № 3091 про державний екологічний контроль, який вже 4 роки напрацьовується Міндовкіллям та юристами від громадськості. 19 лютого 2021 року депутати проголосували за повторне перше читання, однак законопроєкт досі “доопрацьовується” у владних кабінетах.
- № 4167 про зменшення промислового забруднення, який майже два роки розробляється міністерством та експертним середовищем. 21 травня 2021 року депутати вдруге провалили голосування документа: для ухвалення не вистачило всього 13 голосів.
Що пропонує законопроєкт № 3091?
Проблема: Державний екологічний “контроль” сьогодні не дає змоги: потрапити екоінспектору на перевірку, зафіксувати порушення та запобігти йому. Пострадянська система контролю не дає можливості запобігти нищенню цінних територій, утворенню стихійних сміттєзвалищ, свавіллю браконьєрів, масовому підпалу сухої рослинності, незаконній торгівлі червонокнижними рослинами.
Рішення: Законопроєкт № 3091 – вносить зміни у понад 30 законів, щоб зробити державний екоконтроль сучасним, відкритим, публічним і максимально дієвим, направленим не на покарання, а на попередження.
Законопроєкт передбачає відеофіксацію всього, що робить екоінспектор – підвищену відповідальність інспектора за перевищення повноважень, врегулювання системи нарахування збитків та стягнення за шкоду довкіллю. Адже лише близько 5% нарахованої Держекоінспекцією шкоди для довкілля реально стягується з порушників. При цьому зупинка діяльності підприємства можлива ЛИШЕ за рішенням суду. Реформа передбачає створення нового органу державного екологічного контролю та ліквідацію корумпованої Держекоінспекції. Законопроєкт збалансовує інтереси бізнесу, влади та громадськості.
“Олігархи, які сьогодні є власниками великих промислових груп через підконтрольних депутатів у Верховній Раді провалюють прийняття екологічних законопроєктів. Ціна питання – мільярди гривень завданих збитків довкіллю, які при існуючій системі вони можуть не відшкодовувати та мільярди гривень виведених дивідендів, які вони мали скерувати на модернізацію власних промислових активів. На ці гроші вони дискредитують законопроєкти через підконтрольні медіа. До цього процесу приєдналось РНБО, бізнес-асоціації та інші владні структури, які повторюють один в один заяви власників підприємств-забруднювачів, щоб відтягнути ухвалення цих законопроєктів навіть ціною життя та здоров’я українців”, – каже Олена Кравченко, голова Міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина”
Що пропонує законопроєкт № 4167?
Проблема: Сьогодні ніхто не знає реальні обсяги викидів ТОП забруднювачів у довкілля, немає цифрової процедури отримання природоохоронних дозволів та оцінки їхнього сукупного впливу на довкілля, відсутні законодавчі механізми для проведення промисловістю екологічної модернізації за чіткими правилами та в конкретні строки.
Рішення: Законопроєкт № 4167. Документ передбачає наявність 12 років на поступову модернізацію підприємств, відповідно до найкращих доступних технологій і методів управління, які є єдиними для всієї Європи (НДТМ) та в інших країнах світу.
Це працюватиме таким чином: НДТМ вступають в силу за 4 роки з моменту їх затвердження після прийняття законопроєкту, але ті підприємства, які не встигають модернізуватись, – можуть на основі інвестиційних планів відносно власних фінансових показників отримати відступ у Міністерства захисту довкілля до 7 років (всього близько 12 років).
Це зменшить викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в Україні на 25% порівняно з 2015 роком. Також законопроєкт запроваджує «моніторинг на трубі» 24/7. Дані про викиди в атмосферне повітря стануть доступними для всіх, зокрема для громадськості та екоінспекторів у режимі реального часу. Також буде впроваджений інтегрований довкільний дозвіл (з можливістю відстеження онлайн кожного етапу процедури), який охоплює всі види викидів – в атмосферу, воду, ґрунти та є спрощеною процедурою для бізнесу.
10 років минуло з часу затвердження умов модернізації енергетичного сектору, коксохімічної промисловості та агломераційного виробництва. Модернізації за той час не зазнала і третина підприємств.
Україна взяла на себе конкретні зобов’язання по модернізації та виведенні з експлуатації промислових установок до 2033 року. Для розуміння – у Європі аналогічні установки виведуть з експлуатації вже 2023 року, тобто на 10 років швидше ніж у нас! За останні 10 років промисловість не провела модернізації, ми вже цей час втратили. Попри це – промислові лобісти зривають прийняття законопроєкту №4167 у Верховній Раді, щоб відкласти модернізацію ще на 30-50 років.
“Зволікання з прийняттям цих законопроєктів відкладає на невизначений термін вступ України до ЄС. Відсутність реформ закриває доступ до міжнародних ринків для українських промисловців через суворі правила щодо декарбонізації, що спричинить падіння економіки України, збільшить ризик аварій та техногенних катастроф. Все це призведе до ще більшої кількості смертей українців через неконтрольоване забруднення. Ні для кого не секрет, що Президент має значний вплив на ухвалення рішень монобільшістю, тож провал голосування по законопроєктах 4167 та 3091 – це його персональна відповідальність. Боротьба з олігархами перетворюється на фікцію в разі якщо Президент дозволяє лобіювати олігархічні інтереси через, по факту, підконтрольну йому фракцію. Тому ми вимагаємо від влади рішучих дій вже сьогодні”, – каже еколог Богдан Кученко.
Нагадаємо:
Українські теплостанції є головними забрудниками у Європі – міжнародне дослідження. 9 з 15 українських теплоелектростанцій належать ДТЕК Ріната Ахметова, а також – 17 шахт, вуглезбагачувальні комплекси та не менш брудні металургійні та коксохімічні підприємства, об’єднані в холдинг “Метінвест”.
Україна щороку втрачає біля 6% ВВП внаслідок забрудненого повітря, що дорівнює близько 250 мільярдів гривень. Це річний бюджет МОЗ України, або половина річного бюджету Пенсійного фонду України.
Підписанти:
Олександр Богданіс, ГО “Зелений Фронт”
Олена Кравченко, “ЕПЛ”
Амосов Михайло, “Екодія”
ГО “Мама-86 – Бахмат”
ГО “Бахмат”
ГО “Екологічно-гуманітарне об’єднання “Зелений Світ”
ГО «Зелена генерація»
ГО «Планета Водогін»
ГО «Насіннєва скарбниця», засновник Ситник Т. М.
ГО “Ініціативна група «Разом»”
Ігор Муравський, громадський інспектор
ГО «Офіс довкілля»
МБО ІЦ «Зелене досьє»
ВГО «Пасічники України проти пестицидів»
Kyiv Green City
ГО «Центр екологічних ініціатив «Екодія»
ГО “Єдина Планета”
ГО «Бюро екологічних розслідувань»
БО «Надія», Микола Клюйко
ГО «Жива Планета»
Українська природоохоронна група
Щоб приєднатись до ініціативи “Рух 5 червня” – заповніть онлайн форму: https://bit.ly/3z5ftEB