З мережі Facebook ми дізнались, що Закарпатське ОУЛМГ створює якусь комісію щодо перевірки виявлених нами фактів порушенням в Ясінянському ЛМГ. На думку ОУЛМГ, ця комісія, в яку, крім лісників включили ще й представників екоНУО Закарпаття, допоможе виявити, чи дійсно є порушення в Ясінянському ЛМГ.
Раніше Ясінянське ЛМГ вже провели комісійне обстеження та надавало «спростування» виявлених нами фактів з результатом мовляв все добре, порушень немає, а причиною суцільних санітарних рубок є вітровал.
Дійсно, окремі пні на обстежених нами ділянках мали ознаки вітровальних. Але побачені нами відведені під рубку дерева, жодним чином не можуть відноситись до категорії «вітровальні чи вітроломні». Тим більше, наявність окремих вітровальних дерев аж ніяк не є підставою проводити суцільну санітарну рубку на всій ділянці, особливо враховуючи норму Санітарних правил України щодо повноти «0.1».
«Дерева, які пошкоджені вітровалами і вітроломами», за версією Ясінянського ЛМГ
А за час, який пройшов після публікації, ніщо не заважало працівникам ЛМГ дорубати вимічені живі дерева, поставити стовпчики по кутах лісосіки, провести вимітку межі лісосіки, поставити клеймо «самовільна порубка» на пнях за межами лісосік та прибрати захаращені водотоки. Тим більше, враховуючи можливість, що на момент комісійної перевірки ділянки вже будуть вкриті снігом, це унеможливить пошук пнів від самовільних порубок.
Також виникає сумнів щодо юридичного статусу вищезгаданої комісії і дій, які будуть зроблені за результатами її роботи. Окремо зауважимо, що до складу комісії не включили представників ЕПЛ та Української природоохоронної групи, які і виявили порушення. Тому, на нашу думку, єдина мета створення цієї комісії – показати, що серйозних порушень в Ясінянському ЛМГ немає.
Особливо цинічно виглядає звинувачення лісгоспу та ОУЛМГ у тому, що «до перевірки не залучили працівників Ясінянського ЛМГ». Без сумніву, якби ми повідомили ЛМГ про наше бажання перевірити лісосіки, нас би просто не допустили в ліс, як це було раніше з представниками інших природоохоронних організацій.
ЕПЛ протягом багатьох років займається питаннями лісового господарства України і має достатню експертизу в цій галузі. Таких жахливих порушень, як в Ясінянському ЛМГ ми не бачили в жодному іншому державному лісгоспі України.
І той факт, що Закарпатське ОУЛМГ замість визнати наявні порушення захищає лісгосп, свідчить лише про те, що наявна ситуація з лісокористуванням в Ясінянському ЛМГ їх цілком влаштовує.
Довіру до лісової галузі можна повернути лише шляхом жорсткої боротьби з порушниками в своїх рядах, а не шляхом прес-релізів із запереченнями чи «показушними» комісіями.
У той же час частину порушень, виявлених нами у лісгоспі, можна зафіксувати і після того, як працівники лісгоспу вчинили дії з їхнього приховування. Тому ми вважаємо, що замість роботи комісії, необхідно провести в безсніжний період позапланову перевірку Державної екологічної інспекції за участі громадськості, під час якої провести ретельний пошук пнів за межами лісосік, провести контрольний переоблік на низці ділянок, дослідити шляхи вивезення та трелювання деревини тощо.
P. S. Хочемо нагадати Закарпатському ОУЛМГ, що всі їхні підприємства продовжують ігнорувати вимоги процедури оцінки впливу на довкілля (ОВД) щодо проведення рубок головного користування. І це не зважаючи на те, що її необхідність вже фіксували представники Державної екологічної інспекції під час планових перевірок, а лісгоспи інших карпатських областей України цю процедуру або вже пройшли, або починають.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
email: petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74