За останній рік в Україні все частіше чутно “крики душі” з різних куточків України про численні екологічні проблеми, пов’язані із незаконним, надмірним застосуванням пестицидів. Потерпають від пестицидів і люди, і тварини, і довкілля. Зокрема, за даними Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів,1в травні-червні 2018 року стався масовий замор бджіл через надмірне використання пестицидів аграріями. Загалом за даними Держслужби, в Україні цьогоріч постраждали 1408 пасік та повністю загинули 12800 бджолосімей. Внаслідок використання пестицидів з порушенням природоохоронних та санітарних норм в нашій державі масово гинуть також кролі, домашня птиця, дикі тварини, знищуються посіви, кущі та дерева.
Селяни потерпають від авіаційного розпилювання пестицидів, внесення пестицидів на поля близько до будинків селян, і в результаті вдаються до радикальних заходів щодо захисту свого здоров’я.
В Україні протягом 2016-2017 років було зареєстровано 1092 дозволених до використання пестициди і агрохімікати, у тому числі 298 пестицидів І і ІІ класів – надзвичайно небезпечних.1
У відповідності до пункту 2.2. Державних санітарних правил (ДСП) 8.8.1.2.002-98 «Гігієнічна класифікація пестицидів за ступенем небезпечності» практичне застосування, тобто внесення підприємствами пестицидів I та II класів небезпечності здійснюється лише за умови постійного контролю санітарно-епідеміологічної служби. В результаті реорганізації СЕС повноваження контролю за дотриманням санітарного законодавства передані Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба). Проте насправді контроль за жодним з пестицидів у воді, повітрі, ґрунтах, які саме пестициди використовують агропідприємства та в якій кількості, чи законно вони ввезені в Україну та чи не використовуються заборонені до використання в Україні або протерміновані, жодним державним органом на сьогодні не здійснюється.2
Не можна забувати, що пестициди – це токсичні речовини, їхні сполуки або суміші речовин хімічного чи біологічного походження, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкода матеріальним цінностям. Також їх використовують проти гризунів, бур’янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб.
На жаль, державні органи не відстежують, які пестициди і в якій кількості вносяться підприємствами. Відсутні акредитовані лабораторії у Держекоінспекції та Держпродсподивслужбі, які могли б контролювати вміст пестицидів у воді, ґрунтах, повітрі. Тому в Україні підприємства надмірно і безконтрольно використовують пестициди, у тому числі ті, які заборонені в Європі, знаючи про відсутність відповідальності за порушення, що завдають нищівної шкоди довкіллю та здоров’ю людей.3
Щоб налагодити контроль за використанням пестицидів Міжнародний благодійна організація “Екологія-Право-Людина” кілька місців тому подала позов проти Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства аграрної політики та Міністерства екології та природних ресурсів, бездіяльність яких є не тільки протиправною, але і злочинною через повне ігнорування проблеми забруднення довкілля та погіршення здоров’я жителів України.
Останні тенденції та наукові дослідження в Європі та світі свідчать про потребу переходу до природніх способів ведення сільського господарства, до обмеження використання пестицидів, заборони використання особливо небезпечних пестицидів (напр.гліфосат – торгова назва “Раундап”) через їхню здатність спричиняти ракові захворювання.
Яким шляхом піде Україна – нам обирати!
2http://epl.org.ua/environment/analitychna-zapyska-bezkontrolne-vykorystannya-pestytsydiv-v-ukrayini/
3http://epl.org.ua/environment/chy-vporayetsya-ukrayinska-femida-z-problemoyu-bezkontrolnogo-vykorystannya-pestytsydiv/