2 листопада 2022 р. команда ЕПЛ зустрілася з керівництвом Державної служби України з надзвичайних ситуацій з метою започаткування співпраці для збору та аналізу інформації про впливи воєнних дій на довкілля.
Екологи ЕПЛ розповіли про свою роботу зі збору даних про забруднення в результаті вибухів різного роду снарядів, ракет, мін і наскільки важлива допомога експертів-піротехніків у визначенні типів снарядів та складу вибухових речовин у них. Маючи ці вихідні дані і проаналізувавши вплив на елементи довкілля цих вибухових речовин, можна чітко прив’язати певний вид та обсяг забруднення до певного виду вибухівки. Саме в цьому допомога експертів ДСНС є вкрай важливою і тут була досягнена домовленість про співпрацю.
Також були обговорені інші типи забруднення довкілля та можливі алгоритми дій щодо усунення негативних наслідків. Наприклад, навіть при пожежі на цивільних об’єктах, як до прикладу гіпермаркет «Епіцентр», багато згорілих товарів та продуктів, як от фарби та лаки, лінолеум та ін., утворюють токсичний попіл, який розноситься вітром, а також з опадами потрапляє в ґрунтові та поверхневі води. Під час пожеж на нафотобазах ґрунти довкола забруднюються нафтопродуктами і вигоряють настільки, що цей ґрунт потрібно лише знімати, бо він вже не відновиться, а якщо його переорають з іншими ґрунтами, то він буде фактором суттєвого зараження. Усі ці особливості потрібно досліджувати, бо навіть якщо вплив кожного окремого випадку забруднення не є катастрофічним, усі разом вони створюють величезний негативний вплив на довкілля, мінімізувати який потрібно правильними, ретельно спланованими методами.
Було ще раз наголошено, що зібрана та проаналізована інформація про увесь кумулятивний вплив різних факторів ведення військових дій на довкілля, включаючи повітря, воду, ґрунти, є необхідною для формування рекомендацій для місцевого населення та органів місцевого самоврядування. Потрібно ще і ще раз наголошувати, що небезпечні речовини з грунтів по харчовому ланцюжку через рослини та воду попадають в організм людини і тому варто чітко знати про усі ризики на певній території і діяти відповідно. В деяких регіонах потрібно буде проводити очищення земель, можливо, розробляти плани рекультивації, в деяких з часом і зі змиванням опадами негативні фактори самі ослабнуть, але в будь-якому випадку потрібне чітко розуміння кожної окремої ситуації та способів поведінки для гарантування безпеки.
Також були обговорені шляхи обміну оперативною інформацією, зокрема щодо забруднення повітря та забруднення вибухонебезпечними предметами. ДСНС збирає дані про забруднення повітря з постів спостереження, а також проводить забір проб, їхній аналіз. Співпрацює з КМДА, яка також веде спостереження за якістю повітря в певних точках міста. На сайті ДСНС щоденно оновлюється статистика щодо мінно-вибухової діяльності, є оперативна карта розмінованих територій і тих, які ще очікують на розмінування. Уся ця інформація є цінною для комплексної оцінки впливу на елементи довкілля.
Голова Комітету екологічної політики ВРУ Олег Бондаренко, який також був присутній на зустрічі, наголосив на тому, що ДСНС можуть також ініціювати певні законодавчі ініціативи для усунення наслідків надзвичайних ситуацій та покращення якості цивільного захисту. Зокрема, мова йшла про ЗУ «Про протимінну діяльність в Україні», з якого у 2020 р. була вилучена норма щодо необхідності здійснення відновлення забруднених територій. Ця норма має бути повернена у закон і слугувати активізації відповідних служб в напрямку усунення наслідків мінного забруднення довкілля. Співпраця між ВРУ, ДСНС та громадськістю в цьому напрямку може дати бажаний результат.
Маємо надію, що започаткована співпраця матиме своїм результатом більш системні, злагоджені, а отже більш ефективні дії зі збору та аналізу інформації про впливи на довкілля і також реалізацію системних заходів для послаблення цих впливів на здоров’я людей.