15 квітня 2019 року Східний апеляційний господарський суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільські традиції» та залишив у силі рішення господарського суду Полтавської області від 30.11.2018 у справі №917/1879/171. Спір полягав у вимозі сільської ради до орендаря (свиноферми) щодо розірвання договору оренди через забруднення довкілля.
Біликівська місцева громада тривалий час страждала від негативних наслідків діяльності скандального свинокомплексу в смт. Білики (Полтавська обл.). Не знаходячи виходу із замкуного кола проблем у 2016 році звернулся до МБО “Екологія-Право-Людина” за правовою допомогою у захисті порушеного права на чисте довкілля. ЕПЛ, разом з місцевими активістами, неодноразово піднімали питання про розірвання договору оренди землі з ТОВ “Cільські традиції” перед селищною радою. Втім, чи то через брак кадрів, чи відсутність політичної волі таке питання постійно відкладалося. Проте, рішуче налаштована громада взяла ініціативу в свої руки та переконала селищну раду в необхідності розірвання договору оренди з ТОВ “Cільські традиції”. Позов про розірвання договору оренди землі, підготовлений юристами ЕПЛ, все ж було подано. Оскільки стороною договору була селищна рада, позов було подано від її імені. Втім, представляла селищну раду в суді юристи ЕПЛ та місцева громада, яка обізнана у всіх деталях діяльності підприємства та порушень ним законодавства.
Більше року тривав судовий процес про розірвання договору оренди землі з ТзОВ “Cільські традиції”. Втім, все ж вдалося переконати суд про достатність підстав для розірвання договору оренди з підприємством. Ними стали використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам (п. г ст. 141 ЗК України). Так, підприємство здійснювало свою діяльність з перевищенням дозволеної кількості свиней у декілька разів; функціонувало без запроектованих очисних споруд, що призвело до того, що землі Білицької селищної ради було забруднено гноївкою та завданню збитків державі у розмірі 3 630 217, 50 грн. Факт негативного впливу діяльності відповідача на навколишнє природне середовище, забруднення земель та водних ресурсів підтверджено також результатами досліджень проб води та ґрунтів, з організацією проведення яких допомогли екологи ЕПЛ.
Таким чином, попри формальне дотримання умов договору ТОВ “Cільські традиції” (таких як сплата орендної плати), суд першої інстанції дійшов висновку, що порушення вимог природоохоронного законодавства України, Земельного кодексу України є підставою для розірвання договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р., з чим 15 квітня 2019 року погодився Східний апеляційний господарський суд.
ЕПЛ консультує громади із різних областе України, які намагаються захисти свої права на
безпечне для життя та здоров’я довкілля. Одним із способів боротьби із недобросовісними фермерами є оскарження договорів оренди, навіть тоді, коли формально умови договір виконуються. Так, фермерам потрібна земля під приміщеннями свинофреми та довкола неї, а також для утилізації гною свиноферм і вирощування кормів для тварин. Тому, забруднення землі орендарем відходами свинофреми (в т.ч. і гноєм), може стати правовою підставою для розірвання договору оренди в судовому порядку та створити труднощі власникам свиноферми. Проте, щоб такий судовий процес був успішним, слід зибрати доказову базу: аналізи грунту, води із водних об’єктів, мати доведеним факт забруднення, наприклад, в документах перевірки контролюючих органів (ДЕІ, Держпродспоживслужби). Участь професійних адвокатів у судовому процесі також не треба недооцінювати.
Тому, судові процеси вдало доповнюють комплексну стратегію боротьби із недобросовісними фермерами, що створюють нестерпні умови для життя селян та забруднюють довкілля.
За додатковою інформацією просимо звертатися до:
Любомира Тимощук
Ольга Мелень-Забрамна
Софія Шутяк
Більше office@epl.org.ua
Тел. +38(032)225-76-82
1 http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/81302824