Лісівники дуже часто ображаються, коли громадськість та журналісти висвітлюють в ЗМІ проблемні рубки на їх території.
«Приходьте до нас в контору, давайте співпрацювати, навіщо піднімати скандал» – автор неодноразово чув ці фрази від представників лісових господарств в різних куточках України.
Але, як показує практика – домовлятись та вести нормальний діалог з лісівниками може бути марною справою. І найкращий приклад – це Іванківське лісове господарство на Київщині.
Дубові та сосново-дубові старі ліси ДП «Іванківське лісове господарство»
Як все починалось
На початку 2017 року, під час обстеження однієї з ділянок рубки головного користування по старовіковому дубово-вільховому лісі в Леонівському лісництві ДП «Іванківське лісове господарство» у представників низки природоохоронних організацій виникла ідея зустрітись з керівництвом лісгоспу та обговорити можливість збереження окремих ділянок старовікових дібров в межах лісгоспу. Невдовзі така зустріч відбулась. І лишила приємне враження – представники лісгоспу демонстрували відкритість, надали всі запитувані матеріали та демонстрували готовність співпрацювати в питанні збереження лісів.
І як наслідок, під час переговорів з головним лісничим та головним інженером лісгоспу – була досягнути попередня домовленість про виведення окремих дубових ділянок з фонду головного користування та надання їм статусу постійних науково-дослідних особливо цінних захисних ділянок. Набути цій статус вони були повинні під час безперервного лісовпорядкування, на основі запропонованого природоохоронцями переліку.
І протягом весни 2017 року, під декількох польових виїздів, нами були обстежені всі старовікові дубові ділянки в межах лісгоспу. Серед них були вибрані окремі, найбільш цінні з точки зору збереження біорізноманіття, ділянки – сумарною площею 75.9 га. Які ми і запропонували виключити з фонду рубок головного користування
Надалі ВО «Укрдержліспроект», проаналізувавши перелік, погодився з частиною наших пропозицій. І, аби вирішити питання збереження дібров, лишилось зовсім небагато – прийняти відповідне рішення на рівні лісгоспу.
Перемога? Як виявилось ні. І всі усні обіцянки та запевнення лісників виявились обманом.
Розвиток подій
Серпень-вересень 2017 – представники лісгоспу перестають виходити на контакт і не надають відповідь на звернення щодо виключення погоджених «Ліспроектом» ділянок з фонду рубок. Під час усної телефонної розмови дізнаємся, що одну з запропонованих нами ділянок відвели вже під рубку, але вони виправлять ситуацію і рубати ці ділянки не будуть.
Зима 2018 – у реєстрі лісорубних квитків на сайті Держлісагенства ЕПЛ виявляє запроектовані рубки головного користування по окремим вищезгаданим ділянкам.
Квітень 2018 – під час візиту журналістів СТБ разом з представниками ЕПЛ, головний лісничий Іванківського лісгоспу та лісничий Леонівського лісництва пообіцяли більше не рубати дубові ділянки. А ділянки вони «помилково». При цьому, перебуваючи разом з журналістами на одному свіжому зрубу, представники лісгоспу почали розповідати що «тут зрубана грабова ділянка». Хоча, по таксаційним описам – це дубова ділянка. На місці досягнена усна домовленість, що ми звертаємось до Київського ОУЛМГ, і вони анулюють видані лісорубні квитки.
Фініш
Звісно, Київське ОУЛМГ на виключення з фонду рубок головного користування вищезгаданих дібров не погодилось. А у подальший телефонній розмові, головний лісничий лісгоспу розповів що вони вимушені зрубати цю ділянку, бо їм треба давати дубові дрова для шкіл, бо на дровах інших порід їхні котли не працюють. Нагадаємо, розмова відбувалась в квітні, майже відразу по завершенню опалювального сезону…
Варто відмітити, що загальний обсяг розрахункової лісосіки по Іванківському лісгоспу приблизно 100 000 кубометрів. Дубова секція – в районі 2000 кубометрів.
Відбувається масове всихання сосни. Приблизно чверть соснових насаджень лісгоспу пошкоджена короїдом. Санітарні рубки навіть в експлуатаційних лісах не встигають виконувати в потрібному обсягу.
А на зрубаних дубових ділянках, згідно відповіді Київського ОУЛМГ, лише від 5 до 19% дерев вважаються по лісівничим нормам «здоровими». Тобто, навіть суто з економічної точки зору було б логічніше активізувати рубки по всихаючим сосновим насадженням! Білоруські лісівники, яких ставить в приклад наше Державне агентство лісових ресурсів, на період боротьби з верхівковим короїдом взагалі призупинили рубки головного користування.
Висновки
Варто зауважити, що Іванківський лісгосп звісно міг не погоджуватись з нашою пропозицією виключити вищезгадані ділянки з фонду рубок головного користування. А самі рубки є формально законними. Але навіщо обіцяти те, що не навіть не збирались виконувати?
Тому автор для себе зробив висновки на майбутнє. Слово лісника, як мінімум в Київській області – нічого не варто. І, на жаль, публічний скандал в ЗМІ та звернення в правоохоронні органи лишається найбільш ефективним механізмом вирішити ту чи іншу проблему в лісовій галузі.
П.С.
Найближчим часом Іванківський лісгосп збирається проходити сертифікацію згідно стандарту FSC. На нашу думку, рівень ведення лісового господарства в цьому лісгоспі не відповідає вимогам стандарту – ігнорування вимог законодавства в частині погодження матеріалів лісовпорядкування, земельні проблеми, недостатня боротьба з самовільними рубками, ігноруванням вимог техніки безпеки тощо. ЕПЛ готує відповідне звернення до аудиторської компанії.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74