З 25 до 29 червня 2023 року місто Себу (Республіка Філіппіни) стало центром генерації ідей захисту планети юристами-екологами з 70 країн світу. На мальовничому острові захисників природи зібрав Всесвітній альянс з екологічного права (Environmental Law Alliance Worldwide – ELAW). Представники ЕПЛ як члени Альянсу взяли участь у цій міжнародній зустрічі.
ELAW обʼєднує разом юристів та науковців з метою спільного будівництва стійкого та справедливого майбутнього для всього світу. Щорічні міжнародні зустрічі ELAW сприяють формуванню міцних зв’язків у мережі. Учасники цих щорічних зустрічей спільно працюють над подоланням викликів, пов’язаних із захистом нашого клімату, критично важливих екосистем та активізацією зусиль спільноти щодо планування сталого майбутнього.
Протягом цих днів, разом із колегами із 39 країн світу ми обговорювали специфіку судових проваджень у справах, що стосуються зміни клімату; дискутували стосовно актуальних проблем повʼязаних із біорізноманіттям; піднімали питання викликів, повʼязаних із видобутком та використанням нафти і газу; досліджували перспективи та проблеми запровадження відновлювальних джерел енергії; аналізували існуючі механізми захисту океану, узбережжя та моря; порушували питання забруднення води та глибоководного видобутку корисних копалин.
Учасники зустрічі мали змогу поділитися досвідом колег щодо підготовки до судових проваджень, щодо різного роду діяльності з охорони лісу, захисту прав корінного населення, стосовно використання зрідженого газу, боротьби з шкідливою промисловістю, щодо реформ поводження з відходами, специфіки судових проваджень у справах, що стосуються пластику, захисту еко-активістів та інших захисників довкілля.
Окрім роботи в рамках пленарних засідань, робочих груп, учасники зустрічі мали змогу побачити збережені природні надбання Філіппін, такі як ріка Божо1 та бухта «Відлюдник»2.
Після відвідин вже захищених та збережених територій, учасники зустрілись із місцевими активістами, що боряться проти функціонування вугільної електростанції у місті Толедо, побачили нищівні наслідки її функціонування.
Довкіллєві проблеми сучасного світу стають все більш загрозливими та складними для розв’язання. Забруднення довкілля, втрата біорізноманіття, зміна клімату – це лише кілька з проблем, які вимагають негайних та глобальних заходів. Оскільки довкіллєві проблеми не зупиняються на кордонах країн, спілкування з юристами з екологічного права та науковцями з інших країн стає надзвичайно важливим для забезпечення ефективного та комплексного підходу до їхнього розв’язання.
Законодавство та правові підходи до екологічних питань можуть відрізнятися в різних країнах. Відкритість до обміну цим досвідом дозволяє нам використовувати успішні стратегії та ефективні інструменти з інших юрисдикцій, адаптувати їх до наших власних потреб. Це відкриває нові можливості в частині роботи в напрямку вдосконалення внутрішнього законодавства та забезпечення ефективного захисту довкілля.
Такі зустрічі сприяють розширенню мережі зв’язків та партнерства, що наближає нас до спільного вирішення екологічних проблем. Співпраця з юристами та науковцями, які займаються захистом довкілля з різних країн, стимулює взаємопідтримку, що допомагає створювати міцні міжнародні звʼязки для захисту довкілля. Слід зазначити, що учасники зустрічі, що представляли 70 держав висловили глибоку солідарність з Україною та її народом, нашому прагненню до зеленої відбудови та розвитку екологічного права. Підтримка фахових представників громадянського суспільства з усього світу вселяє надії на формування та втілення на практиці дійсно зеленої політики з відновлення українського довкілля.