Як ЕПЛ повідомляла раніше у 2010-2011 року ЕПЛ позивалася до Мінприроди України з питань опублікування висновків державної екологічної експертизи (ДЕЕ) на офіційному веб-сайті Міністерства. Наприкінці 2012 року Київський апеляційний адміністративний суд підтримав рішення місцевого суду про зобов’язання Мінприроди протягом 2 місяців розмістити на своєму сайті 1293 висновки, видані протягом 2009 – першої половини 2011 років.Суд також залишив за собою контроль за виконанням судового рішення, передбачивши обов’язок Мінприроди подати у встановлений строк відповідний звіт.
У січні-березні 2013 року (із порушенням строків, встановлених судом) Мінприроди розмістило на сайті понад тисячу висновків ДЕЕ. Разом з тим, Мінприроди обмежилася «титульними сторінками» висновків, які містять лише деякі елементи його вступної та заключної частин (короткі документи на 1-2 сторінки на бланку Мінприроди і за підписом посадової особи), і не розмістило наукові-еколого експертні оцінки, які є невід’ємними частинами висновків ДЕЕ, і містять їхні основні – усю описову та основну долю заключної – частини. Відповідно до ст. 43 Закону України «Про екологічну експертизу» саме в описовій / констатуючій частині висновку ДЕЕ описується вплив запланованої чи здійснюваної діяльності на стан навколишнього природного середовища та ступінь екологічного ризику заходів, спрямованих на нейтралізацію і запобігання цьому впливові та забезпечення вимог екологічної безпеки, охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів. Наукова еколого-експертна оцінка об’єкта ДЕЕ є невід’ємною частиною висновку ДЕ (про що обов’язково вказується у кожному випадку на титульній сторінці висновку), оскільки саме в ній міститься основна обов’язкова констатуюча (описова) частина висновку експертизи. Зокрема, в ній міститься обґрунтування екологічної допустимості і можливості прийняття позитивного рішення щодо об’єкта екологічної експертизи та враховуються соціально-економічні наслідки, тобто зазначається суть відповідної експертизи, згідно вимог ст. 39 Закону України «Про екологічну експертизу». Без наукової еколого-експертної оцінки висновок експертизи не відповідає вимогам ст. 39 та 43 Закону України «Про екологічну експертизу».
25 березня 2013 року Окружний адміністративний суд м. Києва, розглянувши звіт Мінприроди про виконання судового рішення і пояснення ЕПЛ щодо такого звіту, зобов’язав Мінприроди опублікувати в Інтернеті висновки державної екологічної експертизи в обсязі, визначеному ст. 43 Закону України «Про екологічну експертизу», тобто опублікувати в мережі 1293 наукові еколого-експертні оцінки. На це суд надав Мінприроди три місяці.
За додатковою інформацію звертайтеся до:
Алексєєва Єлизавета,
керівник інформаційно-аналітичного відділу,
провідний юрисконсульт ЕПЛ
office@epl.org.ua; e.aleksyeyeva@.epl.org.ua
тел. (032) 243-38 -88