МБО «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) продовжує досліджувати об’єкти довкілля в зоні АТО. За допомогою волонтерів відібрано проби води з р. Сіверський Донець в районі мосту, що у м. Щастя Луганської області та з водного каналу, що поблизу річки, місця відбору зазначені на ситуаційній карті.
– Проведені нами дослідження показали, що в річці Сіверський Донець, має місце
перевищення по сульфатах в 5 разів та нітритах майже у двічі відносно гранично допустимих концентрацій, – повідомила еколог 1-ої категорії ЕПЛ Алла Войціхівська. У водному каналі поблизу р. Сіверський Донець перевищення по сульфатах становить більш, як в чотири рази та зафіксоване незначне перевищення по нітритах, – додала пані Алла.
Нітрити представляють собою продукти окислення аміаку під впливом мікроорганізмів в процесі нітрифікації. А наявність нітритів у кількостях, що перевищують 0,002 мг/дм3, свідчить про давніші забруднення – у р. Сіверський Донець концентрація нітритів становить 0,152 мг/дм3.
– Вміст сульфатів в природній воді р. Сіверський Донець швидше за все зумовлений
скиданням у водойми не очищених промислових та побутових стічних вод. Наявність у воді сульфатів більше 500 мг/дм3 (концентрація сульфатів у воді з р. Сіверський Донець становить 502 мг/дм3) надає їй солонуватий присмак і призводить до порушення роботи органів травлення у людей, – зазначила еколог 1-ої категорії ЕПЛ Алла Войціховська. –Забруднення води спричиняють зруйновані очисні споруди, підприємства, місця захоронення відходів та зберігання хімічних речовин.
– Наша організація зібрала факти про об’єкти зруйнованої інфраструктури за останні два тижні на сході України внаслідок АТО, що пов’язані з водопостачанням та водовідведенням, – додає еколог ЕПЛ Катерина Норенко. – Зокрема, 17 січня 2015 року через потрапляння снарядів зупинено коксохімічний завод в Авдіївці. Відбулося пряме попадання снарядів в другу коксову батарею 1 цеху, в результаті чого відбулося її просідання. Виробничі потужності цього цеху майже знищені.
Під артобстріл 20 січня потрапила територія Петровської служби КП «Донецькміськводоканал», а також машинний зал каналізаційної насосної станції № 1 в Петровському районі. Пошкоджено Верхньо-Кальміуське водосховище 21 січня – один із наливних водоводів на Донецьк, 22 січня пошкоджено водонапірну вежу м. Попасна. 23 січня припинила припинила роботу через обстріли Миронівська ТЕС. Снаряд потрапив у мазутне господарство і пошкодив мазутний бак.
Всі три водопроводи, які постачали Луганськ водою, (Петровський, Айдарський, Кондрашевський), 26 січня виведені з ладу через постійні обстріли. На Горлівській ділянці каналу Сіверський Донець – Донбас 27 січня пошкоджено напірний трубопровід. Знеструмлена насосна станція першого підйому Південно-Донбаського водопроводу. Пошкоджено трансформатори на насосній станції Верхньокальміуської фільтрувальної станції, а також будівля фільтрів на Волинцівській фільтрувальній станції.
У Донецьку деякі системи регулювання тиску 27 січня виведені з ладу шляхом прямого попадання снарядів. У Київському, Петровському, Кіровському, Куйбишевському районах мають місце багаточисельні руйнування водопровідних та каналізаційних оглядових колодязів. 26 січня в Донецьку ліквідовано 18 аварій на водопроводі та 46 поривів у каналізаційній мережі міста. 28 січня снаряди потрапили в Азотний завод м. Донецька. 28 січня, за заключенням Луганської СЕС, воду в річці Лугань не можна використовувати навіть для технічних цілей, оскільки вона не відповідає нормам САНПіН4630-80. Така значна руйнація об’єктів водопостачання та водовідведення не дозволяє використовувати питну воду з централізованого водопостачання.
Наша організація і надалі досліджуватиме воду та інші об’єкти довкілля в зоні АТО, про що повідомлятимемо на сайті ЕПЛ.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Алла Войціховська, еколог 1-ої категорії ЕПЛ
Email: alla.voytsyhovska@gmail.com, тел.: (032) 225 – 76 – 82,
Катерина Норенко, еколог ЕПЛ
Email: kateryna.norenko@gmail.com, тел.: (032) 225 – 76 – 82,
моб: 097 – 352 – 84 – 85