Вимушені обставини війни на сході України призводять до масштабного порушення ґрунтового покриву. І на природних ділянках, і на території сільськогосподарських земель, внаслідок розривів снарядів, проїзду важкої техніки та будівництва різноманітних укріплень та фортифікацій відбувається значне пошкодження ґрунту та рослинності.
Наслідками порушень є ерозійні процеси та зниження родючості, забруднення ґрунту та ґрунтових вод, розповсюдження чужорідних рослин-інтродуцентів на пошкоджених ділянках. Кумулятивна дія цих факторів становить велику загрозу для відновлення сільського господарства на території Донецької і Луганської областей після завершення війни.
Переважна частина зони АТО зайнята сільськогосподарськими угіддями: полями, пасовищами та сіножатями. Проте подальше використання значної частини цих земель у найближчому майбутньому є неприпустимим до проведення детального обстеження і запровадження ґрунтоохоронних заходів.
На території колишньої Югославії після воєнного конфлікту 1999 року було вилучено із сільськогосподарської діяльності територію площею 2,5 млн га через забруднення. Для відновлення природного ґрунтового покриву необхідні століття. Вчені колишньої Югославії визначили, що для того, щоб природа поновила зруйнований 20 см шар гумусу, необхідно від 1500 до 7400 років. За 100 років відновиться лише 0,5-2 см1.
Законодавство України передбачає проведення консервації деградованих земель у разі, коли відбувається ерозія, дефляція, втрата родючості або забруднення ґрунтів. На думку фахівців ЕПЛ, оптимальним рішенням в ситуації, яка склалась із руйнуванням ґрунтів в зоні АТО, стануть заходи із розмінування території; виявлення та маркування на місцевості ділянок сільськогосподарських земель, забруднених внаслідок розривів снарядів та під дією інших техногенних факторів; проведення широкомасштабних робіт з ліквідації окопів й інших механічних порушень ґрунтового покриву; залуження всіх пошкоджених степових ділянок та орних земель з подальшим переведенням у пасовища.
Контакти:
Олексій Василюк, еколог ЕПЛ
office@epl.org.ua, vasyliuk@gmail.com
(032) 225 76 82, 097 1000 473
Катерина Норенко, еколог ЕПЛ
office@epl.org.ua, kateryna.norenko@gmail.com
(032) 225 76 82
1 V. Janjic, 1999: NATO air strikes – ecological consequences.http://www.knjizevnarec.co.yu/eko/index.html