2 серпня 2024 р. МБО «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) провела онлайн тренінг з питань здійснення процедур стратегічної екологічної оцінки (СЕО) та оцінки впливу на довкілля (ОВД). Цільовою аудиторією були представники Милівської громади Бериславського району Херсонської області. Метою тренінгу було ознайомити слухачів зі специфікою здійснення процедур СЕО та ОВД, їхніми завданнями та суб’єктами, а також можливостями залучення для громадськості.
Тренерами виступили керівниця юридичного відділу ЕПЛ Ольга Мелень-Забрамна, яка представила презентацію «Процедура СЕО – загальна характеристика, суб’єкти та основні етапи», і керівниця інформаційно-аналітичного відділу ЕПЛ Єлизавета Алексєєва з презентацією «Оцінка впливу на довкілля (ОВД): загальний огляд процедури та роль ОМС».
Важливо, що представники Милівської громади зазначили, що поняття стратегічної екологічної оцінки (СЕО) є цілковито новим для них, вони не мають досвіду проведення такої процедури і дуже зацікавлені вчитися і здобувати практичний досвід.
Перш за все, була роз’яснена відмінність між процедурами СЕО та ОВД, їхніми цілями та процедурними аспектами.
Лекторка про процедуру СЕО навела перелік критеріїв для аналізу чи певний документ підпадає під процедуру СЕО чи ні, а також винятки, коли до певних документів не застосовується процедура СЕО. Тренерка пояснила усі етапи процедури СЕО, їхню специфіку, а також можливості для громадськості долучатися.
Учасники отримали можливість ознайомитися з роботою онлайн реєстру СЕО, побачити практичні приклади документів до конкретних процедур СЕО.
Також були роз’яснені вимоги щодо оприлюднення документів, пов’язаних з процедурою СЕО.
Важливим для громади було пояснення конкретних обов’язків органів місцевого самоврядування щодо здійснення процедури СЕО.
Одним із способів врахування екологічних міркувань на рівні конкретних проєктів є процедура ОВД, яка, маємо надію, стане більше актуальною для цільової громади після припинення воєнних дій і під час планування проєктів з відновлення та розвитку регіону. Лекторка роз’яснила з якими міжнародними документами пов’язаний обов’язок проводити ОВД (Оргуська конвенція, Конвенція Еспо).
Був поставлений акцент на розуміння суті ОВД, коли уповноважений орган, дивлячись на те, який планується екологічний вплив від планованої діяльності, приймає рішення чи він дозволяє цю діяльність і в разі дозволу, які обмеження накладаються на таку діяльність для забезпечення норм екологічної безпеки.
Лекторка роз’яснила етапи ОВД, їхню специфіку та часові рамки і чому важливо, щоб ОВД була проведена до того, як держава прийняла рішення щодо здійснення певного проєкту.
Були висвітлені також практичні аспекти функціонування реєстру ОВД.
Представники Милівської громади подякували за тренінг і висловили готовність до подальшої співпраці вже над практичними аспектами проведення процедур СЕО та ОВД. Маємо надію, що ситуація в громаді і на Херсонщині загалом покращиться в недалекому майбутньому, відкриваючи можливості для нових проєктів з відбудови та розвитку, які будуть здійснюватися за сучасними європейськими стандартами екологічної безпеки.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».