23 квітня 2019 року під Львівської обласною державною адміністрацією відбувся інформаційний пікет “Ні – новим греблям! Так – вільним річкам!», присвячений проблематиці будівництва малих ГЕС на карпатських річках Львівщини.
Організатори пікету «ГО “Туристично-спортивний клуб “Манівці”, МБО «Екологія-Право-Людина», «Бюро екологічних розслідувань» вимагали не допустити масове будівництва малих ГЕС на Стрию, Опорі, Дністрі та Свічі.
Бо будівництво малих ГЕС призводить до незворотних змін в екосистемах річок перетворюючи їх на каскад смердючих ставків, робить неможливим проживання окремих видів риб, псує унікальні карпатські ландшафти, призводить до неможливості розвивати водні види туризму та спорту. В цьому достатньо переконатись на досвіді функціонування існуючих малих ГЕС.
В той же час, виробіток електроенергії малих ГЕС є нікчемним в порівнянні з іншими сучасними видами альтернативної енергетики
Зокрема, згідно даних ДП «Енергоринок» малі ГЕС виробили 0,16% усієї електроенергії України (тобто менше чим 1\600). В той же час, частка малих ГЕС в загальні вартості електроенергії складає вже 0,56%, тобто більше чим в 3 рази перевищує частку обсягу виробітку!
Також згідно постанові НКРЕКП «Про встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію та надбавки до «зелених» тарифів за дотримання рівня використання обладнання українського виробництва для суб’єктів господарювання» ставка тарифу для малих ГЕС складає від 353,71 коп/кВт•год до 589,51 коп/кВт•год в залежності від потужності. В той же час, в сусідній Польщі з набагато вищим рівнем розвитку економіки, за результатами останнього тарифного аукціону в листопаді 2018 року виробники електроенергії з малих ГЕС отримують (в перерахунку на гривні) від 335 коп/кВт•год до 395 коп/кВт•год – менше чим в Україні!
Тому єдина причина масового будівництва малих ГЕС – це надвисока ставка зеленого тарифу, який оплачують всі українці з власних кишень!
На думку учасників, керівництво області повинно діяти в інтересах держави України, її мешканців та її природи – а не в інтересах приватних інвесторів, які хочуть “нажитись” на зеленому тарифі.
На зустріч до учасників вийшли керівник департаменту паливно-енергетичного комплексу Львівської ОДА Володимир Лялька та керівник департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник. Вони пояснили свою позицію і запросили учасників продовжити дискусію в приміщення Львівської ОДА.
За результатами зустрічі було вирішено сформувати найближчим часом робочу групу щодо розробки та затвердження програми розвитку гідроенергетики Львівської області, яка б врахувала позиції усіх зацікавлених сторін. Також представники обласної влади запевнили, що діють виключно в рамках чинного законодавства, а при наданні висновків ОВД щодо ГЕС в с.Довге та щодо ГЕС в с.Липиці будуть детально враховані всі ризики для довкілля. На жаль, на зустрічі представники департаменту ПЕК Львівської ОДА не змогли надати в повному обсязі інформацію щодо усіх запланованих до будівництва ГЕС в межах області, але пообіцяли обов’язково надати її у відповідь на відповідні офіційні запити найближчим часом.
ЕПЛ дякує всім небайдужим до збереження річок учасникам акції та готує відповідні документи для подальшої роботи над їх збереженням.
Нагадуємо, наша спільна з колегами позиція заключається в недопустимості будівництва нових гребель на вільнотекучих ділянках річок. Стрий, Дністер, Опір, Свіча та інші карпатські річки повинні лишитись вільними від ГЕС!
Контакти :
Тєстов Петро, аналітик МБО “Екологія-Право-Людина”
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
Анатолій Павелко, «Бюро екологічних розслідувань»
anatoliy_pavelko@yahoo.com