Раніше на офіційних ресурсах ЕПЛ ми вже розповідали про перспективи Бельгії стати першою державою у Європейському союзі, яка закріпить склад злочину «Екоцид» у своєму кримінальному кодексі. Детальніше про це за посиланням: http://surl.li/sfnpe .
У свою чергу, 22 лютого 2024 року Федеральний парламент Бельгії вніс зміни до Кримінального кодексу Бельгії, додавши новий вид злочину – екоцид. Такі зміни стали частиною реформи бельгійського кримінального кодексу (через Закон про введення нової Книги II Бельгійського кримінального кодексу). Із повним текстом Закону про введення Книги II до Бельгійського кримінального кодексу можна ознайомитись за посиланням: http://surl.li/sfnqh.
Коротка історія ініціатив криміналізації екоциду у Бельгії
У грудні 2021 року Федеральний парламент Бельгії прийняв резолюцію, в якій закликав уряд розглянути введення кримінальної відповідальності за екоцид в національне законодавство та підтримувати подібні ініціативи на міжнародному рівні, зокрема включення екоциду до Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Більше про ініціативи включення екоциду як пʼятого злочину у текст Римського Статут тут: http://surl.li/sfnto.
Ця резолюція містить і вказівки щодо використання визначення екоциду, розробленого Незалежною експертною групою з правового визначення екоциду, створеною організацією «Стоп екоцид». Раніше ми вже розповідали про таку дефініцію та ініціативи організації «Стоп екоцид»: http://surl.li/rcqrc.
Згідно з цим визначенням, екоцид визначається як «будь-які незаконні або необдумані дії, вчинені з усвідомленням того, що існує значна ймовірність серйозної та широкомасштабної або довгострокової шкоди навколишньому середовищу, спричиненої такими діями».
Після кількох попередніх невдалих законодавчих ініціатив уряд Бельгії 24 липня 2023 року подав законопроєкт про запровадження (нової) книги II Кримінального кодексу Бельгії, який містив статтю про екоцид. Після внесення змін під час парламентських дебатів запровадження нового правопорушення було зрештою прийнято Федеральним парламентом Бельгії 22 лютого 2024 року.
Щодо визначення екоциду згідно з бельгійським законодавством
Тепер екоцид чітко визначено бельгійським законодавством. Відповідно до нової статті 94 книги II Кримінального кодексу, «екоцид» полягає в: «Навмисному вчиненні шляхом дії або бездіяльності протиправних дій, які завдають серйозної, широкомасштабної та тривалої шкоди довкіллю, із усвідомленням, що ця дія або бездіяльність завдає такої шкоди, за умови, що це діяння є порушенням федерального законодавства або міжнародного документа, який є обов’язковим для федерального органу або якщо акт регулює питання, не врегульовані на національному рівні у Бельгії».
Це визначення передбачає такі сукупні умови кваліфікації діяння як екоциду:
Протиправна дія чи бездіяльність.
Діяння є порушенням федерального законодавства або міжнародного документа, який є обов’язковим для федерального органу, або якщо акт регулює питання, не врегульовані на національному рівні у Бельгії.
Спричинення серйозної, широкомасштабної та тривалої шкоди довкіллю.
Вчинення умисне, що означає, що правопорушник – який може бути як фізичною, так і юридичною особою – повинен був мати намір свідомо брати участь у діях, які караються законом, у тому числі усвідомлюючи, що така дія або бездіяльність може завдати серйозної, широкомасштабної та довгострокової шкоди довкіллю (однак немає потреби доводити, що правопорушник хотів, щоб ці наслідки мали місце (може вчинятися як із прямим, так і з непрямим умислом)).
У прийнятому варіанті складу злочину «Екоцид» застосовуються наведені нижче конкретні визначення:
«Незаконне діяння» відноситься до окремої дії або кількох кумулятивних дій чи бездіяльності, які порушують як міжнародне, так і національне право.
«Серйозна шкода» відображає намір законодавця обмежити застосування складу злочину «Екоцид» фактично завданою шкодою довкіллю. «Серйозна шкода» визначається як «дуже шкідлива несприятлива зміна, порушення або погіршення будь-якого компонента довкілля, включаючи значний вплив на життя або здоров’я людини, на біорізноманіття або на природні, культурні чи економічні ресурси суспільства».
«Широкомасштабна шкода» означає «шкоду, яка виходить за межі обмеженої географічної території, яка перетинає регіональні чи державні кордони або від якої страждає ціла екосистема, цілий вид або значна кількість людей».
«Тривала шкода» означає «збиток, який є незворотним або який не можна виправити шляхом природного відновлення протягом розумного періоду часу».
Термін «Довкілля» відноситься до «землі, її екосистем, біосфери, кріосфери, літосфери, гідросфери, атмосфери та космічного простору».
Цікавим буде з’ясувати, як включення «космічного простору» у визначення «довкілля» може бути використане в ході реагування на такі явища, як утворення космічного сміття або видобуток місячних ресурсів.
Щодо санкцій
Новий Кримінальний кодекс Бельгії закріплює восьмирівневу шкалу основних покарань, причому восьмий рівень відповідає найтяжчим злочинам. Екоцид каратиметься вироком 6 рівня. Так, для фізичних осіб передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 15 до 20 років, а у випадках психічного захворювання такої фізичної особи – лікування з позбавленням волі на строк від 11 до 16 років. Щодо юридичних осіб, передбачено штраф у розмірі від 1,2 до 1,6 млн євро.
Проте суди можуть підвищувати або зменшувати ці пороги, визнаючи наявність обтяжуючих або пом’якшувальних обставин. Оскільки це правопорушення рівня 6, суди також зможуть призначати додаткові покарання поряд з основними покараннями, як-от штрафи, конфіскації, грошові стягнення на основі очікуваного або отриманого від правопорушення прибутку, ліквідацію юридичної особи, професійну заборону та/або заборону на здійснення діяльності, що входить до сфери корпоративної мети юридичної особи, тощо.
Щодо перспектив застосування
Тепер, коли закон про введення (нової) Книги II Кримінального кодексу Бельгії офіційно прийнято, він набуде чинності через два роки після його публікації в Бельгійській газеті (тобто у 1 або 2 кварталі 2026 року).
Відсутність зворотної дії закону у часі є основоположним принципом бельгійського кримінального законодавства, тому дії, вчинені до цієї дати, не будуть каратися як екоцид.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».