Численні активісти та волонтери організації Чисто.Де?!, які періодично відвідували Теребле-Ріцьке водосховище на Закарпатті, проводили прибирання берегів озера від сміття, водночас неодноразово фіксували порушення громадською організацією “Життя Дерев” умов договору з Державним підприємством “Хустське лісове дослідне господарство”.
Активісти спостерігали засмічення території, зняття верхнього шару ґрунту, перебування там важкої будівельної техніки, прокладання труб для водогону, зміна русел потічків, вирубування дерев. Земельні ділянки, на яких громадська організація “Життя Дерев” здійснювала облаштування кемпінгу, межують із територією НПП “Синевир”, і також мають значну природну цінність. Засновники Чисто.Де?! ще до початку війни звернулися до ЕПЛ за правовою допомогою у захисті водосховища.
Через результати «господарювання» користувача лісів ГО «Життя дерев» на водосховищі, активісти ГО Чисто.Де?! звернулися до Голови Закарпатської ОВА, рішенням якої минулого року було надано землі Хустського лісництва ГО «Життя дерев» в довгострокове тимчасове користування, із вимогою таке користування припинити. Як результат такого звернення, ДП “Хустське лісове дослідне господарство” звернулось до Господарського суду Закарпатської області із позовом про розірвання договору користування лісами із ГО «Життя дерев».
Отож, під тиском активістів та на підставі актів фіксації порушень на тих ділянках, де господарювало ГО «Життя дерев», ДП “Хустське лісове дослідне господарство” звернулось до Господарського суду Закарпатської області з позовом до громадської організації “Життя Дерев” про розірвання договору № 150 на право довгострокового тимчасового користування лісами від 30.06.2022 р., посилаючись на порушення відповідачем умов договору та ст.20 Лісового кодексу України. До участі в справі в якості третьої особи на стороні позивача було залучено ГО Чисто.Де?!, пізніше ухвалою суду від 20.12.2022 року було залучено у справу третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача і МБО “Екологія-Право-Людина”.
Після численних судових засідань, 16.08.2023 року, суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення, яким позовні вимоги Державного підприємства “Хустське лісове дослідне господарство” до Громадської організації “Життя Дерев” про розірвання договору на право довгострокового тимчасового користування лісами задовольнив. (повний текст рішення тут: https://reyestr.court.gov.ua/Review/113334739)
Суд встановив:
- З матеріалів справи, зокрема з Акту натурного обстеження лісової ділянки від 05.08.2022 року вбачається, що на ділянці в кварталі 31 виділі 17 залишено сміття в мішках, яке не вивезено з території. Також на ділянці в кварталі 31 виділ 17 облаштована парковка для автомобілів. Для її облаштування було проведено земельні роботи, знято верхній шар ґрунту, вирівняно і засипано гравієм. Крім того , матеріалами справи встановлено, що лісова ділянка згідно з Розпорядженням ОВА № 296 від 28.06.2022 року та умов спірного Договору надавалась ГО “Життя дерев” у користування для рекреаційних цілей (облаштування сезонного табору для дітей з зони бойових дій). Водночас, ГО “Життя Дерев” на виділеній земельній ділянці було проведено роботи з облаштування кемпінгу.
- Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про доведеність обставин відносно того, що лісова ділянка у кварталі 31 виділі 17 на території Драгівської територіальної громади Хустського району Закарпатської області, виділена ГО “Життя Дерев” у довгострокове тимчасове користування з метою використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих та рекреаційних цілей, використовується не за призначенням, та ГО “Життя Дерев” допущено погіршення стану лісової ділянки.
Отже:
- Тому, вказані вище порушення лісового законодавства, які допущені відповідачем, суд вважає істотним порушенням умов Договору на право довгострокового тимчасового користування лісами від 30.06.2022 року №150.
- За таких обставин, договір довгострокового тимчасового користування лісами підлягає розірванню.
ЕПЛ та колеги із ГО Чисто.де?! вітають таку позицію суду. Очікуємо на подальші рішення органів влади щодо заповідання даної території для збереження її для майбутніх поколінь.
Співпраця громадських організацій задля досягнення цілей захисту довкілля та професійному використанню правових інструментів завжди приносить позитивні результати.