Вже понад чотири місяці Міжнародний Реєстр збитків приймає заяви від фізичних осіб про відшкодування шкоди, завданої воєнними діями. Це перша з 40 категорій, по якій Реєстр прийматиме такі заяви – категорія А 3.1. Пошкодження та знищення житлового нерухомого майна. Як зазначається на сайті Реєстру за цей час до Реєстру було подано кілька тисяч заяв від фізичних осіб, чиє житло було пошкоджено чи знищено.
Втім Реєстр не стоїть на місці та постійно вдосконалює свої процедури. Зокрема 08 липня 2024 року Конференція Учасників Реєстру затвердила форми заяв для 12 нових категорій:
A1.1 Вимушене внутрішнє переміщення;
A2.1 Смерть близького члена сім’ї;
A2.2 Зникнення безвісти близького члена сім’ї;
А3.2 Пошкодження або знищення нежитлового нерухомого майна;
B1.1, B1.2, C1.1, C1.2 Пошкодження або знищення критичної та не критичної інфраструктури;
B1.3 та C1.3 Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна – житлових приміщень;
B1.4 та C1.4 Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна – місць загального користування.
Після того, як форми заяв будуть впроваджені в електронному вигляді, заявники зможуть подавати заяви за цими дванадцятьма новими категоріями. Очікується, що деякі з нових категорій будуть відкриті для подання заяв вже в серпні. Загалом міжнародний Реєстр буде приймати заяви від постраждалих фізичних, юридичних осіб та державних органів по 40 категоріях. Серед них і категорія збитків, завданих навколишньому середовищу та природним ресурсам. З повним переліком категорій можна ознайомитися на сайті Реєстру.
Варто звернути увагу, що категорія В – це категорія, заявником в якій виступає держава, а в категорії С заявниками є юридичні особи. Таким чином Реєстр поступово розширює коло збитків, по яких можна подавати заяви, а також коло заявників, включаючи державні органи України. Тож ми сподіваємося, що незабаром буде затверджено форму заяви до категорії В 3.1, В 3.2 Екологічна шкода, Шкода навколишньому середовищу та природним ресурсам.
Також Конференція Учасників Реєстру затвердила Правила залучення представників, які передбачають, що Заявники, які бажають призначити Представника для подання своїх Заяв, повинні зробити це в “Дії”, ідентифікувавши фізичну особу, яку він має намір призначити Представником, та підписавши відповідне повідомлення електронним підписом.
Правила залучення представників передбачили також можливість подання заяв через Центри надання адміністративних послуг. Однак дана можливість буде впроваджена після внесення необхідних змін до правил та нормативно-правових актів, що регулюють діяльність ЦНАПів.
Не можна не згадати той факт, що 9-10 липня 2024 року в Гаазі відбулася Перша Підготовча зустріч щодо міжнародного інструменту зі створення Комісії з розгляду заяв для України, в якій взяли участь 55 делегацій, до складу яких входили представники держав з усіх континентів. Це важливий крок у виконанні місії Міжнародного компенсаційного механізму, спрямованій на подолання наслідків війни та забезпечення справедливості і відшкодування збитків Україні.
Нагадаємо, що ЕПЛ розробила та надіслала в Секретаріат Реєстру через Міністерство юстиції України вимоги до заяв по категорії В 3.1 з метою пришвидшити відкриття реєстру в частині відшкодування Шкоди навколишньому середовищу та природним ресурсам.
Ми активно слідкуємо за процесом впровадження Міжнародного компенсаційного механізму та будемо інформувати вас про подальші зміни в цьому напрямку.