24 – 25 листопада 2022 року у Женеві відбулося дев’яте засідання Робочої групи Сторін Протоколу про реєстри викидів та перенесення забруднювачів (далі – РВПЗ) до Орхуської конвенції. Попри війну участь у засіданні Робочої групи взяли четверо представників від України. Двоє представниць від Міндовкілля, і двоє – від МБО «Екологія-Право-Людина».
Протокол про РВПЗ був підписаний у Києві у 2003 році. Довгих тринадцять років знадобилося Україні аби ратифікувати цей міжнародний договір. Зробивши це у 2016 році, згідно із положеннями протоколу Україна мала запустити повноцінний національний реєстр у 2019 році. Натомість, ні в 2019, ні в 2020, ні навіть у 2022 році цього не зробила. У зв’язку із відсутністю доступу до інформації про забруднення, що мала би міститися у публічно доступному реєстрі, у 2020 році МБО «Екологія-Право-Людина» звернулася до Комітету з дотримання Протоколу про РВПЗ із справою про порушення Україною своїх зобов’язань за міжнародним договором.
20 вересня 2022 року парламент України врешті прийняв не зовсім якісний Закон «Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів». Про цей прогрес у імплементації Протоколу представники Міндовкілля повідомили Секретаріат та міжнародне співтовариство.
У цьому контексті МБО «Екологія-Право-Людина» у своїй заяві привітала ухвалення законодавчих рамок про Національний РВПЗ. Ми також висловили жаль, що це стало можливим із такою довгою затримкою і лише після того, як організація звернулася із скаргою до Комітету з дотримання. Прикро відмічати, що «українська справа» є єдиною, що коли-небудь розглядалася цим Комітетом за усю історію його існування. Інші держави спромоглися виконатися свої зобов’язання без тиску громадянського суспільства і розгляду питання на міжнародному рівні.
Тим не менше, краще пізно, ніж ніколи. Ухвалення Закону про Національний РВПЗ є великим кроком вперед. Законопроєкт розроблявся відповідно до вимог Протоколу про РВПЗ, а також Регламенту (ЄС) № 166/2006 про створення Європейського реєстру викидів і перенесення забруднюючих речовин. Закон передбачає усі основні положення міжнародних документів про РВПЗ та закладає необхідні правові рамки для розробки і запуску національного реєстру викидів.
Під час засідання Робочої групи Сторін МБО «Екологія-Право»-Людина» закликала Україну найшвидше надати текст закону про Національний РВПЗ на розгляд Комітету з дотримання. Оцінка закону Комітетом дозволить оцінити прийнятий закон на предмет відповідності вимогам Протоколу і за необхідності, скерувати розвиток підзаконних нормативних актів та вибір технічних рішень у правильному напрямку. В кінцевому підсумку це також сприятиме швидшому і успішному вирішенню справи про недотримання Україною своїх зобов’язань за Протоколом.
Ми сподіваємося, що незважаючи на війну та всі виклики, які вона несе, Україна зможе розробити та ухвалити підзаконні нормативно-правові акти, а також запустити повноцінний Національний РВПЗ, як це передбачено відповідним Законом, до кінця 2024 року. МБО «Екологія-Право-Людина», як завжди, готова стати в нагоді державі у цьому питанні.
Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів – єдина державна інформаційно-комунікаційна система даних, що забезпечує створення, збирання, накопичення, захист, облік, відображення, оброблення та надання даних про викиди та перенесення забруднювачів і відходів.
Перелік видів діяльності та забруднювачів, що охоплюються вимогами про подання звітності, на основі якої формується публічно доступний реєстр, встановлено законом.