“У той час як очі всього світу зосереджені на людських стражданнях, спричинених вторгненням росії, експерти з охорони навколишнього середовища в Україні ведуть ретельний облік екологічної шкоди, яку вона завдала, щоб якнайшвидше її виправити та в надії отримати репарації, йдеться в статті CNN “Українське довкілля – ще одна жертва війни. Заподіяна шкода відчуватиметься десятиліттями”.
“Супутникові знімки показують, що значні території сходу та півдня України зараз охоплені лісовими пожежами, спричиненими вибухами та погіршеними через те, що екстренні служби, працівники лісового господарства та армія не можуть до них дістатися. Дим від пожеж забруднює повітря. Водночас родючий ґрунт України забруднюється важкими металами та іншими потенційно отруйними речовинами, які витікають із ракет, військової техніки та відпрацьованих боєприпасів. Розлите паливо забруднює ґрунтові води, а екосистеми забиваються танками та іншими важкими технологіями, – відзначає авторка статті Іванна Коттасова.
“Коли бачиш злочини проти людства, неймовірні звірства, людей, які вбивають, катують, ґвалтують, сотні… природно не думати про вплив на довкілля”, – говорить Наталія Гозак, виконавчий директор ГО “Екодія”. – “Тож наше завдання – звернути увагу та забезпечити, щоб ці види злочинів також розглядалися як злочини, і щоб росіяни платили за все – не тільки за вбивство людей, а й за те, щоб вбивати наше майбутнє та впливати на наше майбутнє благополуччя”.
“Під час цих масових атак тонни токсичних та канцерогенних хімічних речовин, у тому числі урану, потрапляють у ґрунти”, – розповіла Олена Кравченко, виконавчий директор МБО “Екологія-Право-Людина”. За її словами, величезна кількість ракет, вибухівки та інших видів зброї та викинутої військової техніки, які використовуються на війні, не є єдиною причиною забруднення. Масові поховання, проведені без урахування екологічної безпеки, також можуть спричинити тривале забруднення ґрунтових вод та ґрунту.
“Популяція тварин також страждає в результаті конфлікту”, – йдеться далі у статті. “Експерти стверджують, що унікальні місця проживання на узбережжі Азовського моря на півдні України непоправно погіршуються, оскільки Росія продовжує обстрілювати цей район ракетами та бомбами. Ліси та солончаки в заповіднику “Кінбурнська коса” на Миколаївщині горять понад тиждень, унікальні місця проживання є спустошеними, повідомив начальник заповідника Зіновій Петрович.
Національний природний парк “Тузлинські лимани” поблизу Одеси зазвичай є притулком для десятків видів птахів, які там гніздуються. Цього року більшість птахів не змогли цього зробити, розповів біолог, керівник наукового відділу парку Іван Русієв. За його припущенням, російські війська скинули на парк близько 200 бомб.
Екологи та активісти вже збирають докази збитків, завданих природі війною, сподіваючись використати їх у майбутньому, наголошується у статті.