З метою виявлення нових обставин та фактів порушень у ході утримання та використання дельфінарієм «Оскар-Трускавець» ТзОВ «Аквадельф» морських ссавців, ЕПЛ повторно звернулася із скаргою до Державної екологічної інспекції у Львівській області.
У ході вирішення питання про проведення перевірки дельфінарію, представниками ДЕІ було встановлено, що ТзОВ «Аквадельф» передав в оренду приміщення дельфінарію, дельфінів та морських котиків ФОП Чекурді Ю.М., який зареєстрований у м. Київ та не має представників у Трускавці. У зв’язку з цим перевірку проведено так і не було.
Не відомо, яким чином дельфінарій функціонує та надає послуги на сьогодні, якщо офіційний користувач приміщення дельфінарію та морських тварин, як і його представники, знаходяться далеко за межами м. Трускавець. Не відомим залишається і те, хто, у такому разі, проводить шоу-вистави із залученням тварин та на яких підставах.
Фактично, такі дії було вчинено з метою уникнення притягнення до відповідальності ТзОВ «Аквадельф» за порушення природоохоронних норм, серед яких це:
утримання дельфінів у штучно соленій воді, а не природній морській;
понаднормове використання морських ссавців у шоу-виставах, у наданні послуг дельфінотерапії;
утримання морських ссавців в неволі та залучення їх до шоу-вистав попри відсутність відповідних дозволів;
порушення правил утримання та використання диких тварин в неволі;
використання червонокнижних видів тварин з метою отримання прибутку.
У той час, як чимало країн Європи та світу відмовляються не тільки від діяльності дельфінаріїв, але й від використання диких тварин у цирках, інших розважальних заходах, шоу-виставах загалом1, в Україні продовжує процвітати бізнес, що пропагує антигуманне ставлення до тварин.
Команда ЕПЛ продовжує роботу над захистом прав тварин, зокрема червонокнижних, у тому числі над забороною використання диких тварин у видовищних заходах.
Додаткова інформація про хід судового процесу про закриття дельфінарію «Оскар-Трускавець»
21 вересня 2017 року Господарський суд міста Києва прийняв рішення2, яким відмовив ЕПЛ у задоволенні позову про припинення діяльності дельфінарію «Оскар-Трускавець» ТзОВ «Аквадельф».
Своє рішення суд обґрунтовував тим, що у даному випадку ЕПЛ не має права на доступ до правосуддя, оскільки Орхуська конвенція наділяє таким правом представників ІГО лише з метою захисту права на доступ до екологічної інформації та права на участь у процесі прийняття рішень з питань, що стосуються довкілля. Водночас таке тлумачення Конвенції є звуженим та невірним, оскільки остання закріплює право на доступ до правосуддя з усіх питань, що стосуються довкілля.
Окрім того, ЕПЛ зверталася до суду з метою захисту порушеного інтересу, який полягає у збереженні довкілля, зокрема червонокнижних видів тварин, та є самостійним об’єктом захисту, а не особистого майнового права, як це зазначив суд.
Крім того, судом так і не було надано належну оцінку фактам порушення правил утримання тварин в неволі, що, згідно законодавчого визначення3, є одним із проявів жорсткого поводження з тваринами.
Таким чином, суд залишив поза увагою факт жорстокого поводження з тваринами, а ЕПЛ було відмовлено у задоволенні позову з формальних підстав. У зв’язку з цим ЕПЛ було подано апеляційну скаргу на рішення Господарського суду міста Києва.
За детальною інформацією просимо звертатися за контактами:
Наталія Куць, юрисконсульт ЕПЛ
natalia.kuts1@gmail.com, +380 32 225 76 82
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ
kateryna.polyanska@gmail.com, +380 32 225 76 82
3 Ст. 1 ЗУ «Про захист тварин від жорсткого поводження», http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3447-15