Сьогодні розпочалася українська конференція з відновлення в Берліні (URC 2024) «Об’єднані для захисту. Об’єднані для відновлення. Разом сильніші» (“United for defense. United for recovery. Stronger together”). Подія об’єднала лідерів урядів, міжнародних організацій, представників громадянського суспільства та бізнесу. Організаторами конференції в Берліні у цьому році є Німеччина та Україна. Конференція триватиме 11 та 12 червня і буде зосереджена на чотирьох тематичних напрямках, зокрема на безпекових питаннях, вступу України в ЄС, ролі бізнесу, людського ресурсу та органів місцевого самоврядування у майбутній відбудові України, а також на синергії цих напрямків.
Конференцію відкрили лідери німецького та українського політикуму та надихнули всіх учасників мотивуючими змістовними промовами.
Олаф Шольц заявив, що Німеччина готова боротися за спільну перемогу та відновлення України і пообіцяв поставки зброї вже у найближчі місяці. Федеральний канцлер Німеччини звернувся до присутніх на конференції із закликом підтримати німецьку ініціативу з посилення української ППО.
Президент України Володимир Зеленський окреслив наслідки російського вторгнення, згадавши, що приблизно 80-100 керованих бомб і ракет щодня знищують українські мирні міста і села. Президент України у своєму виступі зупинився на чотирьох важливих для розбудови України пунктах.
Пункт 1. Безпека. Президент України подякував за допомогу Німеччині у закритті українського неба і зазначив, що Німеччина є одним з лідерів протиповітряної безпеки. Володимир Зеленський подякував і виробникам ППО в Німеччині, Нідерландах й інших партнерських країнах за ППО та пообіцяв, що скоро запрацюють нові системи ППО в Україні. Він також зазначив, що швидка розбудова ППО і надійне закриття неба буде вселяти додаткову впевненість, що перемога наближається.
Пункт 2. Енергетика. Інша проблема – це ціленаправлене знищення енергосистеми в Україні. Вже нищено 9 ГВт потужностей. 18 ГВт – це те, що потрібно всій Україні взимку. Тобто, знищено половину того, що Україні потрібно буде взимку. Для порівняння розмірів руйнацій енергосистеми в Україні Володимир Зеленський навів потреби в енергопостачанні Мюнхена, які складають 3 ГВт. Президент України зазначив, що 80 % теплової системи енергетики і третина гідроенергетики вже знищено ворогом. Відтак перед Україною і нашими західними партнерами стоїть виклик негайно розпочати енергетичне відновлення: зберегти наявну генерацію і відновити знищену. Ми мусимо зробити все, щоб позбавити путіна такої зброї як блекаут, – зазначив Президент України. – Україна – нині – це великий ринок для обладнання для нового енергетичного фундаменту в Україні. Має бути швидке та недороге відновлення усіх об’єктів, які можливо відновити до зими. Просимо обладнання з ваших зупинених ТЕС.
Децентралізована маневренна система зеленої енергетики – наше близьке майбутнє. Саме в галузі водневої енергетики Німеччина є лідером. Ми надіємося на інфраструктури водневої енергетики потужністю 1 ГВт цього року і ще 4 ГВт – в наступні 2 роки впровадження водневої енергетики, – підкреслив Володимир Зеленський.
Пункт 3. Політика. Євросоюз потрібен всім європейцям без винятку. Кожна нація, яка поділяє цінності ЄС і хоче жити в ЄС, має шанс стати частиною великої європейської родини. Україна виконала всі передумови для початку переговорного процесу про вступ в ЄС. Червень є важливим для України і ЄС місяцем, адже має бути прийняте рішення про відкриття переговорного процесу. Відкриття переговорного процесу дасть нам розуміння, що ЄС не зламати залякуванням рф, – підкреслив Володимир Зеленський.
Пункт 4. Мотивація. Президент України зазначив, що з метою мотивації німецьких партнерів Україна запропонувала Німеччині конкретні рішення, бізнес ідеї, конкретні практичні проєкти. Україна запропонувала вийти з конференції не тільки з риторикою, а й з конкретними підписаними угодами на урядовому рівні, на рівні громад, на рівні конкретних кампаній. “Ми вийдемо сильнішими з цієї конференції: з підтримкою громад, освітніх проєктів, угод у військовому виробництві, енергетиці. Україна зможе зреалізувати свій проєкт національного відновлення. І таке відновлення буде можливим в тому числі і за підтримки Німеччини як держави і Німеччини як нації – чесних, сміливих, ціннісних людей.”
Надихаючим був і виступ Урсула фон дер Ляйн, яка підкреслила, що росія воює за минуле. “Україна бореться за майбутнє. росія має заплатити за всі руйнації, за все завдане Україні горе. Україна має бути відбудована. Україна вже проводить всі реформи під час війни. І це вражає. Ми віримо, що рішення про початок переговорів про членство буде прийняте до кінця цього місяця. Харків є Європою, Україна є Європою і ми є вашим домом. Слава Україні.”, – зазначила Урсула фон дер Ляйн.
Попри всі оптимістичні промови і низку важливих посилів ми не почули про те, що відновлення має відбуватись на засадах сталого розвитку з урахуванням принципів зеленої відбудови, наскрізності довкіллєвої і кліматичної політики. Без введення на високому політичному рівні в дискурс принципів сталого розвитку і наскрізності екологічної політики відбудова України ніколи не стане зеленою. Така негативна тенденція зародилася на Лондонській конференції і закріпилася на Берлінській конференції. Маємо надію, що цю хибну тенденцію вдасться подолати силами фахівців українського природоохоронного руху.