На території Республіки Білорусь відбувається забруднення річки Березіна небезпечними токсичними речовинами, що переносяться до території України (1/5 води у р.Дніпро – водна з р.Березіна). Боротьба білоруських активістів проти хімічного виробництва у м. Світлогорськ протягом 4 років не дала жодних зрушень. Ні масовий характер набутих захворювань, ні очевидні порушення законодавства не призвели до визнання білоруською стороною шкідливого впливу підприємства, побудованого у м. Світлогорськ за нормативами Китайської Народної Республіки. Відразу після пуску заводу, жителі Якимової Слободи і Светлогорска почали жалітись на суттєве погіршення здоров’я і нестерпний сморід, викликаного виділеннями метилмеркаптану (CH3SH), і супутніх з’єднань. Людей нудить, постійно триває головний біль, часто стається головокружіння; частими стали виклики швидкої допомоги. Відвідини с. Якимова Слобода експертами ЕПЛ підтвердило інформацію, що поширюється в Інтернеті білоруськими колегами (https://my.su/84kon).
Крім забруднення повітря, в річку Березину було злито більше 80 тонн лугу (NaOH). Саме це стало початком масштабної громадської кампанії , в тому числі і української, адже саме українці споживають воду, яка забруднюється в Білорусі. Забруднення транскордонного водотоку незадовго до перетину ним державного кордону з Україною стає порушенням Конвенції про охорону та використання транскордонних водотоків, Конвенції ЕСПОО про оцінку впливу на довкілля в транскордонному контексті.
Чергові масштабні скиди токсичних стоків були зафіксовані активістами 17 і 19 січня цього року. На місце виїхали працівники білоруського МНС, СЕС та екоінспекція. Проте жодної реакції або хоча б розголосу ситуація не отримала. Відеосвідчення скиду передані білоруським колегами і в Україну – до ЕПЛ (https://my.su/p6u5r).
Реакцією на повідомлення про скид токсичних відходів стало офіційне звернення Міністерства екології та природиних ресурсів України до білоруських колег. Також водогосподарським організаціям Держводагентства України, що розташовані в зоні потенційного впливу забруднення, доручено здійснювати постійний контроль ситуації. Проте на цей час розголос справи зійшов на нуль.
Причиною останнього масштабного скиду стала аварія на заводі (https://goo.gl/miKUrd). Як можна зробити висновок із фотографій, зроблених активістами з території підприємства, на заводі сталася аварія. Більша частина огородженої території підприємства заповнена піною та рідкими відходами. Працівники, імовірно, були евакуйовані з території, адже ліквідацією аварії ніхто не займається (https://my.su/z4gyc).
Проте, як стало відомо днями, білоруська сторона проявила крайню зацікавленість в тому, щоб правда про ситуацію на небезпечному підприємстві більше не потрапляла до України. Керівництво підприємства заборонила робити фотознімки на територіїа аткож заходити на підприємство із мобільними телефонами.