Головними спікерами були Стефані Менцель, Грінпіс Швейцарія, Анна Акерман, член-засновник організації «Екодія» та Катерина Полянська, еколог МБО «Екологія-Право-Людина», модератор та один з головних організаторів Олександр Форбругг, Університет Берну.
Під час круглого столу учасники розповідали про наслідки війни для довкілля та роботу організацій з їх ідентифікації та оцінки. Зокрема Анна Акерман розповіла про пошкодження об’єктів зеленої енергетики, а також небезпеку вирощування сільськогосподарської продукції в місцях де наявна зруйнована військова техніка. Стефані Менцель зазначила, що Грінпіс Швейцарія активно не долучалася до оцінки впливів війни на довкілля, однак вони готові співпрацювати та надавати аналітичну допомогу.
Деякі екологічні ризики та наслідки війни широко висвітлювалися в новинах, наприклад ризики навколо Чорнобильської та Запорізької АЕС. Але їх набагато більше. Друге запитання стосувалося ширшого кола екологічних проблем в Україні пов’язаних з військовими діями. Катерина Полянська розповіла про довгий список забруднення повітря токсичними речовинами під час вибухів ракет та бомб та пожеж на промислових об’єктах, небезпеку для місцевого населення та військових від вдихання токсичних газів, що негативно впливають на органи дихання та в цілому на організм людини; забруднення ґрунтів, забруднення вод, знищення біорізноманіття, лісові пожежі, мінне забруднення, використання забороненої зброї та інші впливи. «Всі ці проблеми в першу чергу потрібно аналізувати та висвітлювати з метою попередження можливих загроз життю та здоров’ю громадян України, а також природним екосистемам, щоб ми могли жити в чистому довкіллі. Ми маємо виявляти небезпеку та розповідати про ризики. Я вважаю це першочерговим завданням екологів» – розповідала еколог ЕПЛ.
Наступні запитання були присвячені відновленню та реконструкції України після війни, чи є можливість створити «зеленішу» українську економіку, більш амбітну кліматичну та екологічну політику на міжнародному рівні, а також питання щодо можливості співпраці та підтримки з боку окремих осіб, організацій і груп у Швейцарії та інших західних країнах. Учасниками круглого столу були підняті питання щодо планів відбудови які розглядалися в Лугано та пропозицій від еко-організацій щодо внесення коректив до них, а також наявності вже розроблених важливих законопроектів про Державний екологічний контроль (3091), Скорочення промислових викидів/Інтегрований довкіллєвий дозвіл (6004-2), Управління відходами (2207-1д), Про території Смарагдової мережі (4461), які потребують термінового ухвалення.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ