Розпочинаємо обговорення окремих частин аналітичного документа “Відповідність державної політики України у сфері збереження біорізноманіття пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу”.
МБО «Екологія-Право-Людина» аналізує документи державного планування України у сфері збереження біорізноманіття на предмет їх відповідності пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу, а саме Стратегії біорізноманіття ЄС до 2030 року: повернення природи в наше життя [1].
Однією з цілей Стратегії є зниження на 50 % використання хімічних пестицидів та ризиків від них, а також зниження використання більш небезпечних пестицидів — на 50 %
В EU Biodiversity Strategy Actions Tracker зазначено, що в ЄС тривають дії з досягнення цієї цілі, зокрема відповідно до Стратегії «Від ферми до виделки» – вдосконалення положень щодо інтегрованого менеджменту шкідників (integrated pest management (IPM) та сприяння більш широкому використанню безпечних альтернативних способів захисту врожаю від шкідників та хвороб, таких як сівозміна та механічне видалення бур’янів, зменшення використання небезпечних пестицидів і залежності від них загалом. Також триває перегляд Директиви 2009/128/EC про стале використання пестицидів (Sustainable Use of Pesticides Directive).
За даними Держпродспоживслужби, в Україні питання щодо господарської діяльності в сфері поводження з пестицидами та агрохімікатами врегульовано законами “Про пестициди і агрохімікати”, “Про захист рослин”, “Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення”, Державними санітарними правилами “Транспортування, зберігання та застосування пестиидів у народному господарстві” ДСанПІН 8.8.1.2.001-98 та іншими нормативно-правовими актами.
Верховною Радою України зареєстрований проєкт Закону про захист рослин від 16.01.2021 № 4600. Проект закону розроблено з метою системного та комплексного перегляду державного регулювання, яке на сьогодні має місце в сфері захисту рослин, сфері обігу і застосування засобів захисту рослин, а також здійснення державного контролю та інших офіційних заходів у зазначених сферах.
Відповідно до Угоди про асоціацію Україна також здійснює заходи з імплементації Директиви № 2009/128/ЄК Європейського Парламенту та Ради від 21 жовтня 2009 року, якою встановлюються правові основи для діяльності Співтовариства з метою досягнення екологічно стійкого застосування пестицидів.
Під час консультацій зі спеціалістами було розроблено рекомендації, які зможуть наблизити Україну до виконання поставленої цілі.
Внести зміни до Закону України «Про пестициди і агрохімікати» та до постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.1995 року № 881 «Про затвердження порядку державного обліку наявності та використання пестицидів і агрохімікатів» в частині врегулювання забезпечення постійного моніторингу та контролю за використанням пестицидів.
Держпродспоживслужбі України та Держекоінспекції України забезпечити контроль за використанням пестицидів (діючих речовин), що входять до переліку дозволених в Україні та забезпечити належний контроль за використанням пестицидів.
Внести зміни до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме включити Держекоінспекцію України та Держпродспоживслужбу України та їхні територіальні підрозділи до переліку ЦОВВ, на які не поширюється дія цього закону у частині контролю за використанням пестицидів і агрохімікатів.
Міндовкіллю скасувати державну реєстрацію пестицидів, які визнані токсичними та заборонені у Європі.
Стимулювати органічне землеробство та використання біопрепаратів для боротьби зі шкідниками, ввівши податкові канікули для підприємств.
Будь ласка, заповніть гугл-форму, де ви зможете написати свій коментар до цієї теми https://docs.google.com/…/1FAIpQLScG6N3Tq1u…/viewform…
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.
#ПрямуємоРазом #MovingForwardTogether #EU4USociety
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ
k.polyanska@epl.org.ua