Розпочинаємо обговорення окремих частин аналітичного документа “Відповідність державної політики України у сфері збереження біорізноманіття пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу”.
МБО «Екологія-Право-Людина» аналізує документи державного планування України у сфері збереження біорізноманіття на предмет їх відповідності пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу, а саме Стратегії біорізноманіття ЄС до 2030 року: повернення природи в наше життя [1].
Однією з цілей Стратегії є висадити три мільярди нових дерев у повній відповідності до екологічних принципів
В ЄС за цим напрямком розроблено “New EU Forest Strategy” та “Roadmap for planting at least 3 billion additional trees in the EU by 2030 in full respect of ecological principles”. Триває робота над розробкою “Guidelines on biodiversity-friendly afforestation and reforestation and closer-to-nature forestry practices”, збільшенням підтримки агролісомеліорації, подальшим розвитком Лісової інформаційної системи для Європи (Forest Information System for Europe, (FISE), співпраця з державами-членами ЄС, щоб забезпечити достатнє оснащення для запобігання та реагування на великі лісові пожежі.
Висадка трьох мільярдів дерев з метою збільшення кількості лісів та поліпшення їхнього здоров’я та стійкості, буде відбуватися на території 27 країн-членів ЄС протягом 10 років. Це допоможе збільшити площу лісів в ЄС, підвищити їхню стійкість та роль у зменшенні втрат біорізноманіття, пом’якшити кліматичні зміни.
В ЄС щороку з 2010 по 2015 роки висаджувалося 300 мільйонів дерев. Якщо подвоїти цей показник – досягти 600 млн дерев на рік, то до 2030 року буде висаджено додатково 3 мільярди дерев. Дерева в лісах, агролісах, в сільській та міській місцевостях мають бути висаджені та вирощуватися з дотриманням екологічних принципів, не рекомендується висаджувати дерева в районах з високою природною цінністю, наприклад, на болотах та луках, забороняється висаджувати інвазійні види. Дерева може посадити кожен зацікавлений громадянин, заохочуються до ініціативи землевласники, асоціації, компанії та державні органи. Європейська комісія підраховуватиме і контролюватиме прогрес. Вона надаватиме політичну та технічну підтримку, комунікацію та маркування та працюватиме разом із Європейським агентством з охорони навколишнього середовища над зручною платформою підрахунку та моніторингу під назвою Map My Tree. На сайті Комісії також зазначили, що це завдання не вирішить самостійно кліматичну кризу та не здолає втрату біорізноманіття, це лише доповнення до більш широких природоохоронних заходів. Заходи для поліпшення якості та кількості лісів ЄС опубліковані в новій лісовій стратегії ЄС. Дорожня карта включає завдання щодо публікації настанов з лісорозведення та відновлення лісів, розгляд питань агролісомеліорації та дерев в містах, питання участі у висадці, поширення інформації та брендингу, розробки моніторингової платформи, лічильника дерев.
7 червня 2021 року Президент України Володимир Зеленський підписав Указ «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів». Відповідно до цього указу в Україні започаткована екологічна ініціатива «Масштабне заліснення України». В Україні діятиме проект «Зелена країна» для природи й довкілля. Мета проєкту – за 10 років збільшити площі лісів на один мільйон гектарів. Задля цього у найближчі три роки потрібно висадити в Україні один мільярд дерев. Прогрес з висадження дерев можна побачити на сайті проекту. Станом на 18.01.2022 р. висаджено 59 614 761 дерев.Чи висаджуються вони у повній відповідності до екологічних принципів? Про це йдеться в матеріалах 3 МІЛЬЯРДИ НОВИХ ДЕРЕВ ДО 2030 РОКУ ДЛЯ ЄС ТА 1 МЛРД ДО 2024 РОКУ ДЛЯ УКРАЇНИ – ЩО СПІЛЬНЕ?
Будь ласка, заповніть гугл-форму, де ви зможете написати свій коментар до цієї теми https://docs.google.com/…/1FAIpQLScG6N3Tq1u…/viewform…
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.
#ПрямуємоРазом #MovingForwardTogether #EU4USociety
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ
k.polyanska@epl.org.ua