Комітет Верховної Ради України з питань економічного розвитку
Комітет Верховної Ради України з питань з питань екологічної політики та природокористування
Комітет Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу
Відкритий лист
інститутів громадянського суспільства про неприпустимість виключення індустріальних парків зі сфери процедури ОВД
11 лютого 2025 року Верховна Рада прийняла за основу Проект Закону 12117 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення функціонування індустріальних парків. Серед іншого, ця законодавча ініціатива пропонує виключити індустріальні парки зі сфери дії Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” (Закон про ОВД), і скасувати для таких інфраструктурних проектів вимогу про її проведення. На думку ініціаторів законопроекту, ОВД є надмірним регуляторним бар’єром у залученні інвестицій в Україну.
ЕПЛ категорично не погоджується із такою пропозицією і закликає інститути громадянського суспільства долучитися до цього відкритого листа. Переліки видів діяльності, передбачені Законом про ОВД, покликані транспонувати відповідні категорії видів діяльності, передбачені додатками І та ІІ до Директиви 2011/92/ЄС про оцінювання впливу деяких публічних і приватних проектів на довкілля (далі – директива про ОВД). Відтак, ОВД щодо індустріальних парків впроваджує категорію видів діяльності пункту 10а (іndustrial estate development projects) Додатку ІІ до Директиви про ОВД, а проведення ОВД щодо таких проектів є нормальною практикою у країнах ЄС, де існують такі індустріальні парки, і не може вважатися зайвим регуляторним бар’єром. Натомість виключення індустріальних парків зі сфери дії Закону про ОВД прямо суперечитиме євроінтеграційним зобов’язанням України. Про це зазначив і Комітет ВРУ з питань євроінтеграції у своєму висновку до законопроекту.
Згідно із положеннями законопроекту індустріальний парк – це облаштована відповідною інфраструктурою територія, у межах якої суб’єкти індустріального парку здійснюють господарську діяльність. Під облаштуванням індустріального парку законопроект розуміє здійснення комплексу робіт і послуг з підготовки земельних ділянок, а також проектування, будівництва, реконструкції, ремонту об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури чи інших об’єктів, необхідних для забезпечення функціонування індустріального парку. Саме такі проекти, на думку Європейської комісії, і охоплюються пунктом 10а Додатку ІІ до Директиви про ОВД1. Більше того, такі проекти вимагають не лише ОВД (як на рівні індустріального парку в цілому (як окремого виду діяльності), так і на рівні окремих складових такого парку, якщо вони передбачають провадження видів діяльності, охоплених Законом про ОВД), але й у багатьох випадках – СЕО.
Принагідно підкреслюємо, що в листопаді 2024 року Європейська комісія2 дуже чітко висловилася про неприпустимість будь-яких додаткових відступів під процедур СЕО та ОВД в Україні та про необхідність проведення цих процедур для усіх планів, програм та проектів, які їх вимагають відповідно до актів законодавства ЄС. Всупереч позиції Європейської комісії, намагання звузити сферу ОВД, особливо в умовах війни, набувають загрозливих масштабів, а притягнення окремих таких змін віддаляє нас від наближення до вимог законодавства ЄС. В час, коли країна так важко працює над рекордно швидким проходженням переговорного процесу про вступ до ЄС, відкат у вже виконаних зобов’язаннях є просто недопустимим.
Громадянське суспільство в повній мірі усвідомлює необхідність створення сприятливих умов для зростання національного ВВП, але нагадує необхідність забезпечення такої відбудови та такого подальшого економічного розвитку, який не призведе до значної шкоди українському довкіллю. У зв’язку із цим, ми закликаємо відмовитися від ідеї звуження видів діяльності, що підлягають ОВД, в тому числі від скасування ОВД для індустріальних парків, та не допускати включення відповідних положень до законопроектів та законів України.
Лист відкритий до підписання
МБО “Екологія-Право-Людина”
ГО “Бюро екологічних розслідувань”
ГО “Еколтава”
ГО “Національний екологічний центр України»
ГО “Всесвітній фонд природи WWF-Україна”
ГО “Greenpeace Україна”
ГО “Екоклуб”
ГС «Український Альянс Нуль відходів»
ГО «Запоріжжя без сміття»
ГО «Нуль відходів Харків»
ГО «Нуль відходів Івано-Франківськ»
ГО «Нуль відходів Маріуполь»
ГО “Мережа захисту національних інтересів “Антс”
ГС “ДОсить труїти Кривий Ріг”
ГО “Екопарк Осокорки”
МБО «Інформаційний центр “Зелене досьє”
1 European Commission guidance on Interpretation of definitions of project categories of annex I and II of the EIA Directive, Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2024 https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/e7f9c73c-86ba-11ef-a67d-01aa75ed71a1/language-en
2 Ukraine Report 2024, https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/ukraine-report-2024_en