У низці документів, оприлюднених на інформаційних ресурсах ЕПЛ ми вже розповідали про жахливий вплив війни на лісові екосистеми, плановані зміни до політики у сфері сталого розвитку лісового господарства, важливості недопущення зростання кількості санітарних рубок, тощо. Із деякими із наших напрацювань можна ознайомитись за посиланнями: http://surl.li/skjbp , http://surl.li/skjcd , http://surl.li/skjcv , http://surl.li/skjes .
Так, проведені нами дослідження свідчать про необхідність здійснення більш серйозного контролю за поводженням із лісовими ресурсами, адже вони зазнають колосальної шкоди як в ході ведення бойових дій, так і в тилу, внаслідок різного роду зловживань уповноваженими особами.
Нагадуємо, що відповідно до пункту 21 частини 2 статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», перша категорія видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: усі суцільні та поступові рубки головного користування та суцільні санітарні рубки на площі понад 1 гектар; усі суцільні санітарні рубки на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду. Втім, часто відповідальні особи ігнорують вимоги законодавства про оцінку впливу на довкілля, що завдає лісам шкоди. Вказана діяльність має бути кримінально-караною. На особливу увагу в цій частині заслуговує практика діяльності Державного бюро розслідувань.
Наприклад, на офіційному сайті ДБР містяться оголошення про такі заходи:
Працівники ДБР спільно з Національною поліцією України викрили одного з керівників Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства та його працівників, які у змові зі службовими особами державного підприємства «Любомльське лісове господарство» завдали шкоду державі на понад 39 млн гривень. Протягом останніх трьох років, вони здійснювали лісогосподарську діяльність без висновку з оцінки впливу на довкілля, який є обов’язковим під час провадження планової діяльності. Чотирьом фігурантам повідомлено про підозру у перевищенні влади або службових повноважень. Детальніше тут: http://surl.li/skkdg , http://surl.li/skkej .
Працівники ДБР повідомили про підозру колишньому першому заступнику Голови Державного агентства України з управління зоною відчуження у службовій недбалості, яка заподіяла шкоди державі на суму 15.5 млн гривень. Встановлено, що експосадовець ДАЗВ незаконно підписував лісорубні квитки на санітарну рубку головному лісничому та заступнику директора Державного спеціалізованого підприємства «Північна Пуща». Це дозволило у 2020 році незаконно вирубати майже 3 тис. дерев на території Корогодського та Дитятківського лісництв держпідприємства. Рубки відбувались без обов’язкового висновку оцінки впливу на довкілля від Міндовкілля. Внаслідок незаконних порубок лісу державі завдано збитків на суму у 15.5 млн гривень. Посилання: http://surl.li/rnbkx .
Працівники ДБР повідомили про підозру одному з колишніх керівників Могилів-Подільського лісгоспу на Вінниччині, який незаконно підписав документи на вирубку понад 10 тисяч дерев. Посадовець протиправно видав 6 лісорубних квитків для проведення санітарних та суцільних рубок. При цьому, посадовець знав, що лісгосп не мав офіційних підстав для проведення цих робіт. Незаконні рубки були проведені на території чотирьох лісництв. На площі майже 17 га було зрубано понад 10 тисяч дерев різних порід. Загальна сума завданих державі збитків становить 58,5 млн грн. Посилання: http://surl.li/skkjx .
Працівники ДБР повідомили про підозру начальнику однієї з філій ДП «Ліси України», який організував незаконну рубку дерев на території Національного природного парку в Одеській області. Посадовець, ігноруючи законодавчі вимоги, незаконно видавав лісорубні квитки своїм підлеглим, для вирубки дерев під виглядом санітарного оздоровлення лісу. За цією схемою протягом 2022-2023 років на території понад 200 га природно-заповідного фонду парку було незаконно зрубано більш ніж півтори тисячі дубів, ясенів та акацій. За результатами проведених експертиз встановлено, що «діяльність» посадовця завдала шкоди державі на понад 145 млн грн. Детальніше тут: http://surl.li/skknz .
Працівники ДБР у взаємодії з УСР Нацполіції повідомили про підозру начальнику відділення Карпатського Національного природного парку та інспектору з охорони парку, які організували незаконну рубку буків. Збитки становлять щонайменше 500 тисяч гривень. Встановлено, що посадовці вирішили «трохи заробити» на продажі цінних порід дерев парку. Начальник відділення особисто наказав зрубати буки, не маючи для цього відповідних дозволів. Деталі тут: http://surl.li/skkqb .
Працівники ДБР у взаємодії з УСР Нацполіції викрили масштабну схему незаконної вирубки деревини на Волині за участі посадовців лісової галузі та двох приватних підприємців. З липня по грудень 2023 року на територіях Маневицького та Колківського лісових господарств були здійснені незаконні рубки приблизно декількох тисяч дерев. За оперативними даними, місцевий підприємець організував роботу «підпільної» пилорами та без жодних дозволів з власною бригадою вирубував дерева на територіях лісових господарств. При цьому посадовці лісгоспів «заплющували очі» на ці порушення. Посилання: http://surl.li/sklgc .
Попри те, що ми відібрали лише кілька показових прикладів, практика Державного бюро розслідувань у подібних справах досить широка. Зазначимо, що процесуальне керівництво у таких справах, як правило, здійснюється Спеціалізованою екологічною прокуратурою Офісу Генерального прокурора, а ще низка справ вже перебуває на розгляді у судах або ж уже наявними є відповідні вироки судів.
Із наведених прикладів ми бачимо, що часто мова йде про мільйонні збитки для держави, а обсяги шкоди, що завдаються таким чином лісовим екосистемам важко переоцінити. Часто такі порушення вчиняються шляхом порушення вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Нагадаємо, що згідно із преамбулою до згаданого закону, оцінка впливу на довкілля спрямована на запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Кількість і наслідки описаних порушень, розслідування яких здійснюється зокрема ДБР, свідчать про те, що проведення ОВД у лісовій галузі є не просто потрібним, а нагально необхідним механізмом, що покликаний попередити завдання такої серйозної шкоди довкіллю. А отже, прийняття законопроєкту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ефективного управління лісами на основі ведення лісового господарства на принципах наближеного до природи лісівництва, адаптованого до кліматичних змін, збереження біорізноманіття» (номер, дата реєстрації: 9516 від 20.07.2023) (далі – Проєкт) є неприпустимим.
Раніше ми вже наголошували на тому, що ініціативи, викладені у Проєкті є нищівними для довкілля, та ще раз наголосимо на таких аспектах:
Цей Проєкт передбачає скасування процедури оцінки впливу на довкілля для суцільних санітарних рубок для ділянок, площею менше 10 га, та для ділянок, які постраждали від пожеж, вітровалів та «масових всихань». Санітарні рубки вже давно з заходів догляду за лісом перетворились на способи масової заготівлі деревини.
Оцінка впливу на довкілля не забороняє рубки, вона лише оцінює екологічні наслідки такої діяльності, і там, де вони значні для довкілля, може визначити певні обмеження.
У випадку прийняття Проєкту, під виглядом «масового всихання» лісівники можуть взагалі вирубати будь-яку ділянку лісу і залишитися непокараними, бо скасування процедури ОВД означає скасування будь-якого незалежного контролю за призначенням санітарних рубок.
Таким чином, ми вітаємо активну роботу ДБР в частині притягнення до відповідальності осіб, які незаконно знищують величезні площі лісових ресурсів, завдаючи при цьому мільйонних збитків державі. Сподіваємось, на справедливі судові рішення у цій сфері. У свою чергу, вкотре закликаємо депутатів ВРУ не підтримувати законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ефективного управління лісами на основі ведення лісового господарства на принципах наближеного до природи лісівництва, адаптованого до кліматичних змін, збереження біорізноманіття» (номер, дата реєстрації: 9516 від 20.07.2023), адже наслідками набрання чинності пропонованих змін виступатиме незворотня шкода лісам, що і так критично страждають внаслідок війни.