4 червня в приміщенні Українського кризового медіацентру відбувся брифінг, присвячений незаконній військовій діяльності на територіях природно-заповідного фонду. Повний відеозапис брифінгу можна переглянути за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=Lp0tkV2EcUo
Вже тричі Міністерство оборони України проводило незаконні військові навчання на території Чорноморського біосферного заповідника. Загальна сума збитків від обстрілів, нарахована службою державної охорони заповідника – 12 мільйонів гривень. «Це не перший випадок, коли військові навчання несанкціоновано відбуваються на землях природно-заповідного фонду. Останні стрільби відбулися якраз тоді, коли почався сезон гніздування птахів», – розповів Олексій Василюк, еколог МБО «Екологія-Право-Людина».
«Всі дії зафіксовані, матеріали передані до відповідних правоохоронних органів – Державної екологічної інспекції, поліції, Генеральної прокуратури. За тими фактами вже відкриті провадження і ведуться розслідування. Проте сьогодні ми маємо інформацію, що для того, аби не притягувати нікого до відповідальності, в Міноборони вирішили вилучити ці території із природно-заповідного фонду», – зазначила Софія Шутяк, юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина».
Законодавство України забороняє проводити військові навчання на території природно-заповідного фонду. Серед заповідних територій, де Міноборони також проводило військові навчання – заповідник «Медобори», національні парки «Меотида», «Азово-Сиваський» тощо.
Чорноморський біосферний заповідник – найбільший в Україні і лишається таким ще з 1927 року. Він був першим природним об’єктом, який за радянських часів отримав сертифікат ЮНЕСКО. На території заповідника розміщено чотири об’єкти, що мають статус національного надбання.
«Ми розуміємо, що держава знаходиться у надзвичайно важкій ситуації. Іде війна, держава робить усе для того, щоб зміцнювати свою обороноздатність. Ми розділяємо цю точку зору. Але що таке національне надбання? Це те, що військові обороняють, зберігаючи нашу Батьківщину, те, що військові повинні зберегти для нашого народу», – підсумував Ігор Акімов, директор Інституту зоології Національної академії наук України.
На думку екологів ЕПЛ, попередити появу чергових випадків експансії військової діяльності на землі природно-заповідного фонду можна шляхом запровадження в Україні екологічних стандартів НАТО. Крім того принципову позицію щодо неприпустимості пошкодження об’єктів національного надбання має висловити гарант Конституції України, Президент Петро Порошенко.
Разом із тим, представники Мінприроди України, РНБО, представництв ЮНЕСКО та НАТО, попри запрошення до участі у брифінгу, не були присутні на ньому.
Контакти:
(032) 255 76 82