В межах продовження візиту групи українських правозахисників у Латинську Америку 27 серпня 2024 року відбулася низка важливих зустрічей. Зокрема, учасники візиту відвідали Національний музей пам’яті та прав людини в місті Сантьяго, мали особисту зустріч з директором та старшим колективом цього музею, зустрілися з директором програми з прав людини Міністерства юстиції Пауліною Заморано та із керівництвом програми PRAIS (Комплексна програма відновлення здоров’я) Міністерства охорони здоров’я Чилі.
Під час зустрічей обговорювали можливості перейняття Україною чилійського досвіду у документуванні та висвітленні руйнівних наслідків масштабних злочинів. Це необхідно для того, щоб злочини росії та її агентів були належно зафіксовані та оприлюднені. Обговорювалися питання дизайну, функціонування і місії Національного музею пам’яті та прав людини, його роль у вирішенні сучасних викликів прав людини в Чилі, порядок надання правової та соціальної допомоги жертвам диктатури, реалізація політики меморіалізації, а також функціонування програм допомоги для потерпілих. Україна може скористатися цим досвідом для ефективного вшанування пам’яті, забезпечення справедливості та підтримки постраждалих від російської агресії. Зокрема, це стосується питань руйнування довкілля. Нагадаємо, що в ході практично усіх міжнародних чи внутрішньодержавних конфліктів чи воєн – довкілля досі залишалося мовчазною жертвою. Питання шкоди довкіллю, руйнувань екосистем, втрати особливо цінних біотопів у переважній більшості випадків не було пріоритетом постраждалих держав та їх союзників. Натомість Україна має продемонструвати свою принципову позицію та провадити активну політику із фіксації та висвітлення впливу війни на довкілля, відшкодування завданої шкоди, відновлення та захисту довкілля в умовах війни та повоєнної відбудови. Ця політика повинна включати не лише збір даних про обсяги шкоди, завданої довкіллю, але й активне залучення міжнародної спільноти до відновлення зруйнованих екосистем, покарання винних у цих злочинах, створення «системи пам’яті» про те, наскільки руйнівним для українського довкілля було російське вторгнення.
Також відбулась важлива зустріч у Посольстві України в Республіці Чилі. Там нас зустрів радник з політичних питань – Владислав Богорад. В ході зустрічі зокрема обговорювалось партнерство між Україною та Чилі, перспективи та проблеми підтримки чилійською стороною України у ході війни, роль громадянського суспільства у цих процесах.
Серед іншого, в ході зустрічі відбулось представлення аналітичного документу, підготовленого ЕПЛ «Довкілля – мовчазна жертва війни. Як довго це триватиме?». Із повним текстом документу можна ознайомитись тут: http://surl.li/mbyrzr. Так, представниця ЕПЛ розповіла про результати дослідження впливу війни на довкілля, наявного доробку притягнення до відповідальності за шкоду довкіллю на міжнародному рівні, про актуальні проблеми системи відповідальності за нищення довкілля на національному та міжнародному рівні, потенційні результати бездіяльності в цій частині, необхідні кроки до вирішення існуючих проблем та про можливості залучення чилійської сторони у ці процеси.
Надані матеріали можуть стати в нагоді в межах роботи із залучення Республіки Чилі до підтримки України у війні. Перспективи залучення чилійської сторони можуть значно посилити міжнародну підтримку нашої держави у Південній Америці, а довкіллєва тематика може стати тим обʼєднуючим містком співпраці між державами.