Завершальні два дні візиту українських правозахисників до Південної Америки були сповнені низкою важливих зустрічей та заходів у Сантьяго. Так, учасники візиту зустрілися із керівництвом Міністерства закордонних справ Чилі. До цієї зустрічі долучився і посол Томас Паскуаль, що є директором відділу прав людини та заступником секретаря з прав людини Міністерства юстиції Чилі. Права людини є важливим елементом зовнішньої політики Чилі, перспективним напрямком розвитку зовнішньої політики Чилі є і захист довкілля, і це зараз формує підхід цієї держави до міжнародних відносин. Чилі може підтримати Україну у просуванні та гарантуванні прав людини, сприяючи міжнародній співпраці, в тому числі у сфері збереження природних ресурсів та екосистем.
Мала місце і зустріч з колишнім директором організації тих, хто вижив після тортур, завданих диктатурою, що панувала в Чилі, Альваро Ахумадою, він також один із засновників Меморіального парку миру Вілла Грімальді. Із ним ми говорили про те, як не дати памʼяті про масштабні злочини зникнути назавжди.
Мали місце і зустріч із керівництвом спеціальних комісій, що створювались у Чилі для стягнення репарацій за злочини диктатури, зустріч із професором політології Естебаном Монте та колишнім міністером закордонних справ Чилі і колишнім президентом Міжамериканської комісії з прав людини Антонією Урреджола. В ході цих зустрічей мова йшла, зокрема про конституційні процеси в Чилі і в Україні, їх потенційний вплив на дотримання прав людини, в тому числі на дотримання державами довкіллєвих гарантій, про актуальні виклики для обох держав в цій сфері, про складнощі організації процесу стягнення та виплати репарацій постраждалим.
Завершальні зустрічі візиту стали важливою нагодою для обміну досвідом і напрацювання нових можливостей співпраці між Україною та Чилі. Обговорення проблем захисту прав людини, конституційних процесів, проблем захисту довкілля та збереження пам’яті про злочини і їх впливи показали потенційні «точки дотику» і партнерства між нашими країнами. Візит дав змогу українським правозахисникам не лише поділитися власним досвідом, але й побачити нові підходи, що використовувались чилійськими колегами. Деякі із таких підходів можна і варто адаптувати в українському контексті. Ми переконані, що цей діалог заклав підґрунтя для розвитку майбутньої співпраці у питаннях прав людини та захисту довкілля.