Місяць тому голова Верховинської ОДА Олег Лютий заявив про можливу реалізацію проекту будівництва ГЕС на річках Чорний та Білий Черемош шляхом «відновлення кляуз».
Також Верховинська районна рада та Верховинська РДА відмовилися створювати гідрологічний заказник на р. Білий Черемош та р. Черемош, не зважаючи на попередні обіцянки сприяти цьому.
Нагадаємо, в травні 2015 року ідея створення заказника була одноголосно підтримана учасниками круглого столу «Активний та екологічний туризм у контексті розвитку місцевих громад та охорони природи у Верховинському районі», а в липні 2015 року тисячі людей відвідали Верховинщину з метою підтримати створення заказника в рамках фестивалю «Черемош-Фест». У вересні голова Верховинської ОДА Олег Лютий під час особистої зустрічі з екологами України та США запевнив у своєму сприянні створення заказника на річках Білий Черемош та Черемош.
Натомість, у 2016 році були ухвалені негативні рішення щодо створення заказника. При цьому думку екологів та туристів абсолютно не було враховано, на відповідні засідання та збори їх навіть не запросили, щоб надати можливість висловити свою позицію.
За нашою інформацією, не чисті на руку ділки розповідали місцевим мешканцям, що в заказнику не можна буде ловити рибу і купатися, хоча і рафтинг, і любительське рибальство, і інше рекреаційне використання річок в заказнику законом не обмежується і дозволяється.
Інформація, що відновлення ГЕСів під видом кляуз не шкодить природі, – це маніпуляція. Як не назви греблю, з чого б її не зроби – вона все одно буде перегороджувати стрімку річку, розриваючи її на частини. Незаконне будівництво ГЕС в Сараті теж починалося як «відновлення кляузи».
На щастя, в рамках «Угоди про асоціацію з ЄС» України повинна взяти під охорону ряд важливих для Європи видів. Одним із таких є дунайський лосось (Нucho hucho L.). У переліку річок, які потрібно охороняти заради його збереження, є тепер і обидва Черемоши. Як показав досвід Румунії, будівництво малих ГЕС (як їх не назви) з такою охороною є несумісним.
Тому дії влади Верховинщини, спрямовані на будівництво кляуз, є діями, спрямованими на невиконання «Угоди про асоціацію з ЄС».
Контакти :
Тєстов Петро, еколог МБО «Екологія-Право-Людина»
068 9349574, (032) 225 – 76 – 82
petro.testov@gmail.com, office@epl.org.ua
Анатолій Павелко , спеціаліст з питань збереження річок і гідроенергетики,
Дунайсько-Карпатська програма Всесвітнього фонду природи WWF в Україні
apavelko@wwfdcp.org