20 березня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 326, якою затвердив Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації (далі – Порядок).
Відповідно до Порядку, відповідальною за визначення розміру шкоди та збитків за наведеним напрямом є Держекоінспекція. Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Міндовкілля за поданням Держекоінспеції. Така методика була затверджена 13 жовтня 2022 року Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 424 (далі – Методика).
Відповідно до п. 4 Методики визначення шкоди ПЗФ, факти заподіяння шкоди та збитків, а також їх масштаби встановлюються комісіями, створеними місцевими державними адміністраціями (на період воєнного стану-військовими адміністраціями) (далі-комісія), шляхом огляду територій ПЗФ, даних дистанційного зондування Землі, опрацювань висновків експертиз, експертів, пояснень, довідок, документів, матеріалів, відомостей, отриманих, з офіційних джерел інформації, повідомлень фізичних та юридичних осіб.
До складу комісій включаються представники:
- місцевих державних адміністрацій,
- виконавчих органів сільських, селищних, міських рад,
- адміністрації територій та об’єктів ПЗФ, яким заподіяні збитки,
- представники територіальних органів Держгеокадастру,
- представники Держекоінспекції та її територіальних органів,
- місцевих фінансових органів,
- органів з питань містобудування та архітектури,
- правоохоронних органів.
Головою комісії визначається представник військової адміністрації.
Станом на 2025 рік, такі Комісії створені у всіх областях, крім Закарпатської. Як пояснила Закарпатська ОВА, в їхній області комісія не створена у зв’язку з відсутністю фактів завдання шкоди об’єктам ПЗФ внаслідок воєнних дій.
Це доволі цікава позиція, оскільки у всіх інших областях, навіть в тих, де також не було випадків завдання шкоди обʼєктам ПЗФ такі комісії створені. Проте в одних вони створені при обласних державних (військових) адміністраціях, тобто одна комісія на область. В інших при районних державних (військових) адміністраціях, тобто кілька на область. При ОВА такі комісії створені у Вінницькій, Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Тернопільській, Херсонській, Хмельницькій областях. В інших областях є кілька комісій, по одній на кожний район.
ЕПЛ поцікавилася результатами роботи комісій за 2022-2024 роки і з отриманих відповідей з’ясувала, що станом на січень 2025 року не було випадків завдання шкоди обʼєктам ПЗФ в таких областях: Вінницька, Волинська, Івано-Франківська, Закарпатська, Кіровоградська, Львівська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька, Чернігівська. У всіх інших областях в більшій чи меншій мірі, але такі випадки мали місце. Таким чином від війни не постраждали об’єкти ПЗФ менше половини областей, переважно це західні області, які територіально віддалені від лінії ведення бойових дій. Інша частина областей України в більшій чи меншій мірі констатувала завдання шкоди об’єктам природо-заповідного фонду.
Відтак, ми поцікавилися результатами роботи комісій тих областей та районів, де війна все ж таки зачепила об’єкти ПЗФ. Про результати фіксації шкоди, завданої об’єктам природно-заповідного фонду, повідомимо вам, як тільки отримаємо та проаналізуємо всі відповіді. Слідкуйте за новинами на нашому сайті.