Товариство з обмеженою відповідальністю «СОБІ» звернулося до Агентства із заявою на отримання спеціального дозволу на проведення робіт з поточного ремонтного черпання судноплавних внутрішніх водних шляхів загального користування на українській ділянці річки Прип’ять на території зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення.
Нагадуємо, річки Прип’ять та Дніпро, за грандіозним проектом масштабів середини ХХ століття мають, разом з іншими річками Білорусі та Польщі поєднати Балтійське та Чорне моря через систему каналів та проведення робіт із розчистки та розширення русел. В часи економічно вигідніших й налагоджених авіа, авто та залізничних перевезень, цей проект передбачає катастрофічні зміни для природних комплексів Полісся, однак все одно підтримується!
Гарні новини полягають в тому, що, відповідно до рішення Комісії з питань провадження окремих видів діяльності на території зони відчуження та контролю з їх дотриманням, ТОВ «СОБІ» відмовлено у видачі спеціального дозволу. Адже саме питання проведення днопоглиблювальних робіт на річці Прип’ять потребує першочергового грунтовного наукового вивчення поточного стану донних відкладень, аналізу впливу днопоглиблювальних робіт на природні екосистеми. Станом на сьогодні такі дослідження не проводилися.
Окрім ТОВ «СОБІ» дорогу до водного шляху прокладають й через зміни в законодавстві України. Друге читання пройшов Проект Закону про внутрішній водний транспорт1. Який в прикінцевих положеннях містить пропозиції щодо відміни проведення оцінки впливу на довкілля для проектів з експлуатаційного днопоглиблення.
28) абзаци восьмий і сімнадцятий пункту 10 частини третьої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 29, ст. 315) викласти в такій редакції:
«проведення робіт з днопоглиблення русла та дна річок, берегоукріплення, зміни і стабілізації стану русел річок, крім експлуатаційного днопоглиблення»;
«проведення прибережних робіт з метою усунення ерозії та будівельних робіт на морі, які призводять до зміни морського узбережжя, зокрема будівництво основних гідротехнічних споруд, підводні звалища ґрунтів під час будівництва гідротехнічних споруд, а також інші роботи на морі, крім експлуатаційного днопоглиблення».
За умов різкої зміни клімату, постійних зрушень в перебігу природних процесів, нестачі води та пересихання річок такі втручання в природні екосистеми можуть бути згубними та небезпечними для всього Полісся, річки Дніпро та Чорного моря, оскільки можуть нести значну загрозу через пошкодження донних відкладів в зоні відчуження.
Наші контакти:
Катерина Полянська, еколог МБО «Екологія-Право-Людина», k.polyanska@epl.org.ua