9 червня 2025 року розпочалася волонтерська школа МБО «Екологія-Право-Людина» «Збереження реліктових та зникаючих видів рослин та тварин Свидовця» і навчальна польова практика студентів Херсонського державного університету та Ужгородського національного університету. Цей комплексний захід проводиться на унікальному гірському масиві Свидовець з базуванням в селищі Драгобрат. Загалом в школі та практиці беруть участь 32 учасники, в тому числі 5 волонтерів та 20 студентів.
Навчання студентів та волонтерів забезпечується зірковим складом науковців і природоохоронців:
чл.-кор. НАН України, д.б.н., проф. Олександр Ходосовцев (Херсонський державний університет);
д.б.н., проф. Іван Мойсієнко (Херсонський державний університет);
к.г.н., Катерина Полянська (Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина»).
к.б.н., доц. Наталія Загороднюк (Херсонський державний університет);
к.б.н., доц. Роман Кіш (Ужгородський національний університет).
У перший день практики учасники піднялися до озера Івор та на гору Близницю, ознайомилися з унікальними геологічними утвореннями цієї частини Свидовця, формами рельєфу льодовиковими карами, різноманіттям біотопів та рослин. Були досліджені такі рідкісні екосистеми, як верхові болота, джерела та приджерельні біотопи, субальпійські луки, скелі та осипища, льодовикові карові поля та озера тощо. Зокрема, були виявлені такі раритети флори, як тирлич роздільний (Gentiana laciniata), шафран Гейфелів (Crocus heuffelianus), зозульки травневі, пальчатокорінник травневий (Dactylorhiza majalis), тирлич безстебловий, (Gentiana acaulis), плаун баранець або баранець звичайний (Lycopodium selago, Huperzia selago), зелениця альпійська або плаун альпійський або дифазіаструм альпійський (Diphasiastrum alpinum), товстянка звичайна (Pinguicula vulgaris), оливник рожевий, або родіола рожева (Rhodiola rosea), первоцвіт Галлера (Primula halleri), сон білий або сон Шерфеля (Pulsatilla alba), осока малоквіткова (Carex pauciflora), Бешишниця звичайна (Swertia perennis) тощо.
У рамках школи студенти та волонтери не лише опанують завдання, які передбачені волонтерською програмою і програмами практик, але й долучаться до збору та оприлюднення даних про природоохоронну цінність гірського масиву Свидовець з метою його збереження.
Студенти і викладачі Херсонського державного університету і Ужгородського національного університету та волонтери висловлюють ширу подяку МБО «Екологія-Право-Людина» за надану можливість долучитися до практичної природоохоронної діяльності.
Свидовець, як завжди, вразив своєю красою та багатством. Маємо зберегти цей унікальний недоторканий куточок України, над яким нависла загроза перетворення в мегакурорт.
Детальніше з унікальністю природи Свидовця та загрозами її існуванню можна познайомитися на сторінках та сайті ЕПЛ:
Свидовецький гірський масив та законодавчі положення про охорону річки Тиси та її приток (https://bit.ly/4kxr1rw),
Свидовецький гірський масив та законодавчі положення про охорону пралісів (https://bit.ly/4e0lcR8),
Свидовецький гірський масив та законодавчі положення Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (https://bit.ly/3Ti6NGi),
Свидовецький гірський масив та законодавчі положення Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат (https://bit.ly/3ZXVNS6),
Свидовецький гірський масив та законодавчі положення про відповідальність за знищення рослин, тварин, занесених до Червоної книги України (https://bit.ly/4dVNnR1).