Четвертий і заключний день візиту МБО “Екологія-Право-Людина” та Української природоохоронної групи до Агенції охорони природи Чеської Республіки був присвячений підбиттю підсумків та обговоренню перспектив подальшої співпраці. Головним акцентом зустрічі стало питання впровадження Смарагдової мережі в Україні, її значення для збереження біорізноманіття та виконання міжнародних зобов’язань нашої держави.
Під час фінальної дискусії учасники українські партнери представили чеським партерам результати виконаної роботи в межах проєкту LIFE, окреслили основні здобутки та розповіли виклики, з якими зіткнулися. Значну увагу було присвячено роботі ЕПЛ над аналітичним документом, що покликаний проаналізувати нормативно-правові, інституційні та фінансові виклики, які постають на шляху України до впровадження Смарагдової мережі, запропонувати можливі шляхи і варіанти їхнього вирішення.
Окрім цього ЕПЛ анонсувало розробку навчальної програми (курсу) для студентів географічних, біологічних факультетів, які добувають ступінь магістра, у провідних вищих навчальних закладах України.
Колеги з УПГ зазначили про свою роботу над посібником, у якому будуть відображені усі території Смарагдової мережі України. Науковців УПГ представили план реалізації пілотного проєкту впровадження плану управління на обраній території Смарагдової мережі у Миколаївській області.
Чеські партнери представили своє детальне бачення процедури оцінки впливу на території Натура 2000. Під час дискусії чеські та українські партнери порівняли відмінності в цій процедурі для території Натура 2000 та територій Смарагдової мережі. Дискусія базувалася на досвіді впровадження Оцінки впливу на території Натура 2000 в Чеській Республіці, країнах Балканського регіону, а також на ретельному аналізі проєкту Закону України «Про території Смарагдової мережі».
У рамках зустрічі було визначено ключові напрями подальшої діяльності, зокрема, необхідність наближення національного законодавства до законодавства ЄС, залучення усіх зацікавлених осіб у процес впровадження Cмарагдової мережі та її переходу у Натура 2000.
Усі партнери наголосили на важливості продовження спільної роботи, обміну досвідом та зміцнення інституційної спроможності природоохоронних органів України. Відзначили, що завдяки ефективній взаємодії державного сектору, громадськості та міжнародних експертів можливе створення дієвої системи охорони територій Смарагдової мережі.
Завершальний день візиту став важливим етапом у формуванні подальшого співробітництва між українськими та чеськими природоохоронними організаціями. Спільні напрацювання, отримані знання та рекомендації будуть використані для подальшої роботи над впровадженням Смарагдової мережі в Україні.