8-9 грудня у Львові Фундація Бергоф проводила Координаційний семінар з питань пошуку консенсусу для ефективнішого захисту довкілля. Термін, який використовували організатори семінару, звучав як миробудування, але по своїй суті цей підхід означає пошук миру в сенсі порозуміння всередині громад, пошук консенсусу між різними зацікавленими сторонами при виникненні діаметрально протилежних позицій щодо розвитку певної території. Оскільки в Україні як країні, яка є в стані повномасштабної війни, поняття побудови миру несе дещо інший сенс і означає припинення військових дій, для позначення теми семінару точніше буде використовувати термін «пошук взаємопорозуміння», «розвиток інструментів демократії участі».
У семінарі брали участь представники організацій, які працюють над екологічними питаннями (МБО «Екологія-Право-Людина», ГО «Лісові ініціативи») та організації, які використовують діалог та медіацію як інструменти пошуку взаємопорозуміння та досягнення консенсусу (ГО «Гуманітарний ділог», ГО «Діалог» та ін.).
Учасники семінару розглядали практичні кейси різних конфліктів, в яких довкілля зазнало суттєвого впливу. До прикладу, Др. Саміра Омар Асем детально розповіла про етапи створення та реалізації компенсаційного механізму для виплати Кувейту компенсації за шкоду, завдану довкіллю в результаті військових дій з боку Ірану. Ця справа є гарним прикладом ефективної комунікації різних зацікавлених сторін, що забезпечила практичну виплату агресором компенсації за завдану шкоду довкіллю.
В українському контексті учасники семінару обговорили різні приклади непорозумінь чи протилежних позицій у громадах стосовно певних екологічних питань або питань, які опосередковано впливають на екологічну ситуацію. Яскравим прикладом негативних наслідків відсутності широкого діалогу є поспішне прийняття Кабміном рішення щодо відбудови Каховської ГЕС. Поки влада демонструє відсутність розуміння того, що такі важливі, стратегічні рішення мають вирішуватися за умов максимальної залученості різних зацікавлених сторін, врахування результатів наукових досліджень та думок провідних науковців у різних галузях. Ці радянські підходи до процесу прийняття екологічно важливих рішень мають змінюватися на прозорі, демократичні, ефективні процедури.
Наприкінці семінару учасники напрацювали перелік рекомендацій щодо важливих кроків в напрямку посилення демократії участі для захисту довкілля та створення можливостей для різнопланових дискусій навколо питань зеленої відбудови України.