ЕПЛ вже неодноразово писала про екологічні проблеми жителів м.Богуслав, які спричинені шкідливим впливом підприємств, що займаються хімічною обробкою тканин для пошиття спецодягу. Це підприємство ТОВ «Торговий дім «Богуслав текстиль» (тепер ТОВ «Тактик ПРО»), та ТОВ «Глобал спецтекс» ( а до 2020 року – ТОВ НВП «Темп-3000»). Всі вони знаходяться за адресою м. Богуслав, Київської обл., вул. Т. Г. Шевченка, 85, та від парканів житлових будинків їх відділяє відстань у 12 м.
Більше року жителі добиваються позапланових перевірок, проте через бюрократію, хитрощі бізнесменів такі перевірки відбуваються із кількамісячною затримкою в часі. Так, лише в березні 2020 року Головного управління ДПСС у Київській області успішно провело позапланову перевірку ТОВ «Глобал спецтекс» (а перші скарги до ДПСС, підготовлені ЕПЛ для жителів, були відправлені ще в липні 2019 року). З результатами перевірки можна ознайомитися тут: https://inspections.gov.ua/inspection/view?id=2091272
Згідно з положень акту 10-04.1-17/26 від 6.03.2020 року, констатовано такі порушення з боку орендаря приміщень текстильного цеху – фабрики ТОВ «Глобал спецтекс»:
не розроблено та не узгоджено проект організації санітарно-захисної зони підприємства ТОВ «ГЛОБАЛ СПЕЦТЕКС», вул. Шевченка, 85, м. Богуслав, Київська область в комплексі з проектом будівництва (реконструкції) даного підприємства з першочерговою реалізацією заходів, передбачених у зоні. Розміри санітарно-захисних зон для об’єктів ТОВ «ГЛОБАЛ СПЕЦТЕКС», вул. Шевченка, 85, м. Богуслав, Київська область не затверджено з Головою Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на підставі результатів проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи відповідних матеріалів. Відсутній висновок санітарно-епідеміологічної експертизи;
територія санітарно-захисної зони не розпланована та не упорядкована;
відсутній план та проект озеленення санітарно-захисної зони. Не забезпечено 60%) мінімальної площі озеленення санітарно-захисної зони;
не встановлено розміри санітарно-захисних зон для об’єктів ТОВ «ГЛОБАЛ СПЕЦТЕКС», вул. Шевченка, 85, м. Богуслав, Київська область, що є джерелами виробничих шкідливостей, їх розміщення та достатність розмірів цих зон не підтверджено за “Методикой расчета концентраций в атмосферном воздухе вредных веществ, содержащихся в выбросах предприятий” ОНД-86 з урахуванням реальної санітарної ситуації (фонового забруднення, особливостей рельєфу, метеоумов, рози вітрів та ін.), а також даних лабораторних досліджень щодо аналогічних діючих підприємств та об’єктів.
Нарешті за результатами такої перевірки та через систематичне порушення вимог санітарного законодавства, ГУ ДПСС у Київській області звернулося до адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Спецтекс» про застосування заходів реагування у вигляді тимчасової зупинки виробництва. Окружний адміністративний суд 2 квітня 2020 року прийняв ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Жителі, які захотіли отримати можливість участі в даному судовому процесі, подавали заяви про вступ в справу в якості третьої особи, проте на їхнє здивування, суд їх відхиляв. І згодом стало зрозуміло чому.
Також жителі звернулися до самого позивача – ГУ ДПСС у Київській області та попросили подати до суду заяву (клопотанням) про забезпечення позову шляхом заборони господарської діяльності фабрики ТОВ «Глобал СПЕЦТЕКС» (ЄДРПОУ 43140572) за адресою: вул.Шевченка, 85 у м.Богуслав до винесення судом рішення у справі № 640/7517/20. Проте відповіді на таке звернення так і не отримали.
І от, 21 серпня 2020 року суд виносить ухвалу про затвердження умов примирення сторін та закриття провадження у справі. http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/91097907 Згідно цієї ухвали, між представником ГУ ДПСС у Київській області та відповідачем – ТОВ «Глобал спецтекс» було укладено мирову угоду №1 від 05.08.2020р. Відповідно до умов угоди про примирення, відповідач – ТОВ «Глобал Спецтекс» зобов`язується добровільно, у строк до 31.12.2020р. усунути порушення, зазначені в акті перевірки дотримання санітарного законодавства на промислових підприємствах №10-04.1-17/26 від 06.03.2020р., які не створюють несприятливих та небезпечних умов для життєдіяльності людини, а саме: подати документи для погодження/затвердження у Державні органи для отримання Висновку в термін до 29.09.2020р.; розробити проект озеленення санітарно-захисної зони в термін до 08.12.2020.
Згідно зі ст.190 Кодексу адміністративного судочинства України, умови примирення сторін не можуть суперечити закону, тому укладена мирова угода із «ігноруванням» основних порушень вимог санітарного законодавства з боку відповідача та приписів відповідачу, що випливають із положень санітарного законодавства, суперечить КАСУ.
Як бачимо, що умовами примирення, які викладені в ухвалі суду, ігнорують приписи законодавства та не такі деталізовані, як вимоги акту ГУ ДПСС у Київській області від 6.03.2020р., а саме: актом вимагається отримання висновку санітарно-епідеміологічної експертизи, розробка та узгодження проекту організації санітарно-захисної зони. Проте в угоді про примирення згадується лише проект озеленення, який є похідним від самого проекту СЗЗ. Крім того, у випадку даного суб’єкта – ТОВ «Глобал Спецтекс», взагалі є сумнів, чи може таке шкідливе виробництво розташовуватися на віддалі 12м від паркану житлових будинків! Згідно ДСП №173 нормативна санітарно-захисна зона для такого текстильного виробництва повинна бути не менше 300м.(!)
Крім того, за час судової тяганини, підприємство продовжувало труїти токсичними викидами жителів вул. Стадіонної, а також ціле місто. Численні звернення на гарячі лінії та до поліції не дають результатів. І представники ГУ ДПСС у Київській області знають про таке забруднення і ігнорування вимогами санітарного законодавства відповідачем у справі, тому викликає велике здивування підписання ними мирової угоди із таким забруднювачем! Нарешті і жителі зрозуміли, чому їхнє намагання проконтролювати даний судовий процес суддя не дозволив, адже затвердження такої мирової угоди вигідно і суду, і відповідачу, і напевно самому контролюючому органу. А чи виграє від такої «домовленності» довкілля та хто б з цих органів мав би захищати екологічні права та інтереси жителів?
За більш детальною інформацією прошу звертатися до:
О.Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу ЕПЛ
Тел,: 032 2257682
Ел. пошта: o.melen-zabramna@epl.org.ua