ЕПЛ неодноразово писала про проблеми спорудження нових малих ГЕС на річках України. Виробляючи всього 0,15% всієї електроенергії в країні, ці електростанції приносять вигоду лише їх власникам, що можуть продавати електроенергію за «зеленим тарифом». Водночас і для біорізноманіття річки, і для туристів та місцевих жителів будь-яке будівництво нових ГЕС спричиняє лише шкоду.
Після набуття чинності Законом «Про оцінку впливу на довкілля», будівництво всіх ГЕС на річках, незалежно від їх потужності, обов’язково підлягає процедурі ОВД. І підприємець мусить отримати позитивний висновок з ОВД перед початком будівництва. Під час процедури забудовник ГЕС мусить оцінити вплив від майбутнього будівництва на екосистему річки, зокрема на зміну гідрологічного режиму, міграції водних організмів та біорізноманіття, а також на стан ґрунтів і гідрохімічних показників, на клімат, культурну спадщину та місцевих жителів.
Крім цього, процедура ОВД вимагає розгляду виправданих альтернатив, опису запропонованих компенсаційних заходів, заходів із пом’якшення впливу на компоненти довкілля і програми моніторингу стану довкілля при реалізації планованої діяльності.
На жаль, у більшості випадків така оцінка для нових ГЕС відбувалась суто формально і ґрунтовні наукові дослідження не проводились. Основним критерієм видачі висновку часто слугувала не якість звіту з ОВД, а політичне лоббі забудовників. Тому, за майже 3 роки існування процедури ОВД було видано понад 20 позитивних висновків з ОВД для будівництва малих ГЕС, найбільше – у Закарпатській області.
Однак, останнім часом з’являється все більше прикладів відмов у видачі висновків з ОВД для проєктів будівництва малих ГЕС.
Так, 4 листопада Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА відмовив у видачі висновків з ОВД для 2-х майже ідентичних проєктів ТОВ «Ренер» з будівництва міні ГЕС, потужністю по 1 МВт, на витоках Білої Тиси – річках Стоговець та Балцатул (Бальзатул). ГЕС заплановані дериваційного типу, тобто більша частина потоку струмків мала спрямовуватись по трубах.
Під час будівництва дериваційної міні ГЕС, більша частина річкового потоку спрямовується із русла по великих трубопроводах. Фото – Deutsche Welle
Згідно звітів з ОВД планувалось, що витрата води у місце злиття згаданих струмків – витоку Білої Тиси – із липня по березень мала складати не більше 256 л/с, хоча зараз вона складає більше 1200 л/с в березні, тобто зменшення водності річки мало досягати майже 80%. «Повернення» води із дериваційних трубопроводів до Білої Тиси планувалось лише за відстані понад 6 км від її витоку. Кумулятивний вплив від роботи 2-х міні ГЕС не був оцінений у жодному з їх звітів з ОВД.
При цьому, ці звіти були практично ідентичними, навіть середньомісячні витрати води в обох річках наведені однакові, хоча площа басейну в Стоговця на 23% менша, ніж у р. Балцатул. Тобто, автори звітів навіть не виділили час для з’ясування всіх відмінностей між 2-ма струмками, а готували спільне неякісне дослідження. В якому навіть не спромоглись оцінити очікувані впливи на охоронювані види і оселища об’єкта Смарагдової мережі «Мармароські та Чивчино-Гринявські гори», на території якого планувалась вся діяльність, і, загалом, на біорізноманіття струмків, витоку Білої Тиси та їх заплав.
Після появи повідомлень про плановану діяльність у Єдиному реєстрі з ОВД, ЕПЛ повідомила про згадані проєкти шляхом публікації дайджесту ГО «Українська природоохоронна група» та проконсультувала її фахівців щодо ризиків проєкту. Після чого, останні підготували детальні пропозиції до обсягу досліджень та зауваження щодо самих проєктів. А пізніше – ґрунтовні зауваження до звітів з ОВД на етапі їх обговорення.
Аргументовані зауваження громадськості стали одним із ключових факторів, який змусив Закарпатську ОДА відмовити у видачі висновку для будівництва цих 2-х вкрай шкідливих ГЕС, про що вказано і у висновку ОВД.
Іншими факторами, на нашу думку, є низька якість звітів з ОВД та принципова позиція керівництва Закарпатської ОДА щодо дотримання вимог законодавства при плануванні господарської діяльності, яка підлягає ОВД
ЕПЛ вітає таку позицію Закарпатської ОДА та сподівається, що шкідливі для природного середовища плани, перш за все по будівництву інших ГЕС, і надалі не будуть отримувати погодження в регіоні.
Контакти:
Богдан Кученко, еколог ЕПЛ
(096) 417-38-85