Вже понад місяць Міжнародний Реєстр збитків приймає заяви від фізичних осіб про відшкодування шкоди, завданої воєнними діями. Проте поки що лише по одній категорії – це категорія А 3.1. Пошкодження та знищення житлового нерухомого майна, яку було обрано пілотною. З повним переліком категорій можна ознайомитися на сайті Реєстру.
З моменту запуску Реєстру, Мінцифри доопрацювало можливість подання заяв через портал Дія. Нагадаємо, що донедавна така можливість була доступна лише через застосунок Дія. Також, як зазначається на самому сайті Реєстру, згодом подати заяву зможуть і ті, хто не користується Дією. Механізм, необхідний для цього, розробляється і невдовзі буде доступний.
Також зараз ведуться роботи над впровадженням можливості подання заяв громадянами інших держав, які мають житло в Україні, та невдовзі з’явиться можливість подання заяви англійською мовою. На даний час заяви можна подати лише українською.
На сайті Реєстру обіцяють, що скоро можна буде подати заяву щодо житла, яке знаходиться на всій міжнародно визнаній території України, в тому числі – в Луганську, Донецьку, Маріуполі чи Сімферополі. Пізніше, як зазначається в застосунку Дія, буде можливість подавати заяви про вимушене переміщення, шкоду життю, здоров’ю, тортури та сексуальне насильство.
Реєстр планує відкрити можливість подання заяв у всіх категоріях протягом року, а велику частину з них – протягом кількох місяців. Загалом міжнародний Реєстр буде приймати заяви від постраждалих фізичних, юридичних осіб та державних органів по 40 категоріях. Серед них і категорія збитків, завданих навколишньому середовищу та природним ресурсам.
Усвідомлюючи важливість притягнення російської федерації до відповідальності за шкоду, завдану довкіллю, та враховуючи складність фіксування таких злочинів, зокрема через здатність природи до самовідновлення, а також враховуючи погодні, хіміко-фізичні фактори та ситуацію в зоні бойових дій і у прифронтових територіях, ЕПЛ звернулася до Мінюсту України, Міндовкілля та Мінцифри з проханням поставити в пріоритет питання якнайшвидшого відкриття Реєстру в частині можливості подання заяв по категорії B 3 «Шкода навколишньому середовищу та природним ресурсам» та надати таку можливість громадським екологічним організаціям. Адже чисте довкілля це найдорожче, що у нас є, і росія неодмінно повинна відчути тягар відповідальності за його знищення, як мінімум відкодувавши матеріальну шкоду та збитки, завдані нашій природі, а це мільярди гривень вже станом на сьогодні. Для прикладу НПП «Камінська Січ» у період 2022-2023 років було завдано збитків на 4 921 190 250 грн. 15 коп. І це лише те, що було зафіксовано та обраховано Держекоінспекцією по одному об’єкту природно-заповідного фонду. На жаль значна частина збитків залишається не зафіксованими через замінування та неможливість фізично оглянути територію та скласти відповідні акти. Тож ЕПЛ висловила готовність долучитися до процесу фіксації шкоди, завданої довкіллю, та притягнення російської федерації до матеріальної відповідальності. Вважаємо, що громадські та благодійні екологічні організації можуть значно допомогти державі в цьому процесі та повинні мати право подавати в Реєстр заяви по відшкодуванні Україні шкоди по цій категорії. Таку позицію ми висловили в зверненні, проте відповіді від вищезазначених органів ми поки не отримали.
ЕПЛ активно слідкує за процесом впровадження Міжнародного компенсаційного механізму та буде інформувати вас про подальші зміни в цьому напрямку.
______________________
Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.