Повномасштабна війна російської федерації проти України завдала значної шкоди нашому довкіллю, зокрема низці територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Однак, завдана природі шкода залишається поза увагою на тлі численних новин про людські втрати та зруйновану інфраструктуру. Разом із тим, знищення природних територій напряму пов’язане з погіршенням стану нашого фізичного та ментального здоров’я в досить тривалій перспективі.
25 січня еколог МБО «Екологія-Право-Людина», разом з працівниками ГО «Мережа захисту національних інтересів» (АНТС) та журналістами взяв участь у поїздці до Древлянського природного заповідника з метою фіксації окремих фактів екозлочину російських окупантів проти природного середовища України та привернення уваги до дій, які необхідно вжити Україні, як державі, для підвищення шансів отримання відшкодування завданої довкіллю шкоди.
З словами працівників заповідника, територія цієї природоохоронної установи та прилеглі населення пункти опинились під обстрілами з першого дня повномасштабного вторгнення. А вже за декілька днів окупанти встановили повний контроль над Чорнобильською зоною відчуження, окупували декілька населених пунктів у Житомирській області, а ворожі БМП (бойові машини піхоти) опинились на східній межі Древлянського заповідника. В наступні тижні окремі бої велись безпосередньо на територій цього заповідника, в результаті чого було пошкоджено насадження і забруднено вибухонебезпечними предметами тисячі гектарів лісу. В подальшому це призвело до масштабних пожеж, які було складно загасити і які, за попередніми даними заповідника, охопили понад 2100 га лісу. Лише наявність численних мінералізованих смуг, які було створено після ще більшої пожежі весни 2020 року з використанням спеціалізованої техніки, залученої з Чорнобильської зони відчуження, дозволила не допустити ще катастрофічних наслідків.
Також, протягом свого нетривалого перебування на території заповідника окупанти цілеспрямовано підпалили віковий дуб, якому було понад 500 років. Внаслідок чого це дерево, яке було одним із найбільш цінних природних об’єктів заповідника, загинуло. Поруч було виявлено ще один дуб, віком понад 100 років, буквально зрізаний влучанням артилерійського снаряду. Цей обстріл також пошкодив адміністративну будівлю заповідника, яка використовувалась працівниками служби державної охорони ПЗФ та науковцями.
Знищений окупантами багатовіковий дуб
Внаслідок численних обстрілів з боку окупантів та спричинених ними пожеж постраждали не лише лісові екосистеми, але й торфовища в межах заповідника, деякі з яких горіли впродовж багатьох місяців. Причиною чому були як складність гасіння торфових пожеж, що вимагає спеціальних навичок та обладнання, так і неможливість дістатись до них через мінне забруднення.
Працівниками заповідника було встановлено попередні розміри завданої екологічної шкоди, які перевищили 1 млрд гривень. Однак, точні розміри шкоди станом на зараз неможливо встановити, оскільки затверджена Міндовкіллям Методика визначення шкоди та збитків, завданих територіям та об’єктам ПЗФ внаслідок збройної агресії РФ, окрім втрачених доходів установи ПЗФ, передбачає обчислення розміру збитків, заподіяних біогеоценозам, за окремими складовими, які мають бути розрахованими за окремими методиками або таксами. Станом на початок 2023 року така окрема методика існує лише для лісового фонду. Але й вона враховує лише втрати від пошкодження та неможливості використання матеріальних ресурсів.
Саме тому, вкрай важливо, щоб в стислі терміни було розроблено і затверджено всі необідні методики оцінювання збитків, заподіяних біогеоценозам. Ще більш важливими є розробка та ухвалення законопроєкту про екосистемні послуги, який дозволить проводити фінансову оцінку таких послуг для різних типів природних екосистем. А вже на основі таких оцінок можна буде нарахувати і завдані збитки внаслідок тимчасової втрати екосистемних послуг, спричиненої війною.
Контакти:
Богдан Кученко, еколог ЕПЛ