Учора, 18 квітня 2018 в Українському кризовому медіа-центрі відбувся прес-брифінг, присвячений проблематиці знищення найбільш цінних старовікових лісів України.
На жаль, навіть статус території природно-заповідного фонду не гарантує збереження лісів, бо існуюче законодавство, кругова порука, бездіяльність та формалізм державних органів дозволяють цілком легально вирубати навіть найстаріші природні ліси!
Керівництво Державного агентства лісових ресурсів України фактично підтримує такі дії підпорядкованих їм установ, чим сприяє падінню репутації лісової галузі і додатково налаштовує громадськість проти лісівників. Це, безперечно, у майбутньому, призведе до нових законодавчих обмежень, від яких постраждають, зокрема, і чесні лісівники, які бережуть заповідні об’єкти.
Найбільш яскравим прикладом такої діяльності є проведення масових рубок в заповідних лісах Волині, які здійснюють Ківерцівське та Цуманське лісові господарства.
Знищений віковий дубовий ліс у “Цуманській пущі”
Зокрема, лише протягом цьогорічної зими-весни були проведені рубки і плануються нові у:
заповідному урочищі «Цуманська Пуща»;
національному природному парку «Цуманська Пуща»;
заказнику «Зубр»;
заказнику «Воротнів».
І, хоча формально вибіркові санітарні рубки вважаються менш шкідливими, фактично вони розбалансовують структуру лісу та знищують осередки збереження біорізноманіття. До того ж, візуально окремі такі рубки де-факто виглядають як куртини суцільних рубок. Наприклад, у заказнику «Воротнів» вибірковими санітарними рубками планується «пройти» 96% площі заказника, тобто майже всю територію!
Особливо цинічно виглядає на фоні гучних заяв про «боротьбу з короїдом» проведення таких рубок у листяних лісах віком 130-200 років. Фактично, мова йде про комерційну заготівлю деревини цінних порід в межах заповідних територій!
Варто зауважити, що чинне законодавство вимагає числених погоджень на проведення рубок в заповідних лісах. На жаль, такі погодження видаються суто формально. Наприклад, для проведення рубок у межах «Цуманської Пущі» лісгосп отримав погодження від: Волинського ОУЛМГ, управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА, ДСЛП «Херсонлісозахист», адміністрації Ківерцівського національного природного парку «Цуманська Пуща». А науковці СНУ імені Лесі Українки написали для лісівників відповідні «наукові обґрунтування» щодо доцільності проведення рубок. До того ж у випадку проведення рубок в межах об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення лісівники мусять ще й отримували ліміти від Міністерства екології та природних ресурсів України.
“Вибіркові” санітарні рубки в заповідному урочищі “Цуманська Пуща”
Аби вирішити проблему рубок в заповідних лісах України, ЕПЛ пропонує зробити такі кроки:
звести правила рубок в лісах України в один законодавчий акт, що унеможливить маніпуляції з їх призначенням;
розробити окремі правила лісівництва на територіях природно-заповідного фонду;
для заказників та пам’яток природи розробити менеджмент-плани, які б прописували заповідний режим для кожної ділянки окремо, вводячи на одних режим «абсолютної заповідності», на інших в той же час дозволяючи та стимулюючи проведення рубок переформування та відновлення корінних деревостанів;
внести зміни до чинної лісовпорядної інструкції і розробити окремі правила проведення лісовпорядних робіт на заповідних територіях.
Також найближчим часом ЕПЛ буде презентувати аналітичний документ, який включає в себе близько 30 законодавчих, інституційних та бюджетних рішень, впровадження яких дозволить віднайти баланс між заготівлею лісу та збереженням біорізноманіття в лісах та заповідних лісах України.
Разом із аналітиками ЕПЛ у брифінгу взяли участь представники WWF в Україні – Андрій Плига та Роман Волосянчук, які розповіли про проблеми з рубками в межах заказника «Савранський ліс» на Одещині та про проблематику збереження пралісів та старовікових лісів по всій території України.
З повним відео-записом брифінгу можна ознайомитись тут.
З проблематикою рубок в лісах Волині можна ознайомитися в наших публікаціях:
Контакти:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
office@epl.org.ua, petro.testov@epl.org.ua
Катерина Норенко, аналітик, еколог ЕПЛ
office@epl.org.ua, kateryna.norenko@epl.org.ua