ЕПЛ спільно з Мережею захисту національних інтересів «АНТС» провела фіксацію злочинів рф проти довкілля і престур Черніговом та довколишніми територіями для представників українських та західних медіа.
В одній з промзон Чернігова збирають уламки та залишки
російських ракет, бомб і снарядів.
Ми прагнемо, щоб ці матеріали незабаром стали доказами у міжнародному суді проти росії, у якому, крім іншого, йтиметься про відшкодування збитків державою-агресоркою і визнання таких її дій злочином проти довкілля на рівні судового рішення.
Весь цей металобрухт у березні 2022 р. спричинив десятки людських
смертей, завдав мільярдних збитків економіці та довкіллю України.
На жаль, не всі заплановані об’єкти ми відвідали. Доступ до деяких з них залишається обмеженим.
“У багатьох випадках органи місцевої влади з різних причин не проводять належним чином фіксацію наслідків від обстрілів, не збирають конкретні докази злочинів росії, не документують їх. Потім це буде потрібно для позовів проти держави-агресора і відшкодування завданих збитків згідно з нормами міжнародного права”, – говорить Анатолій Павелко, провідний юрисконсульт, еколог ЕПЛ. – Усі злочинні факти незалежно від типів збитків повинні якомога точно відображатися у різних протоколах та актах безпосередньо з місця подій. Це докази злочинних дій росії”.
Під час відвідин Чернігівводоканалу.
Анатолій Павелко і Катерина Полянська, еколог, аналітик ЕПЛ на двох різних діляках провели фотофіксацію забруднення довкілля і забір ґрунту з уражених артилерійськими та авіаційними ударами територій лісів.
Анатолій Павелко і Катерина Полянська (у центрі).
Забруднений від вибухів шкідливими речовинами ґрунт, наукові висновки про це – це також доказ для міжнародного суду.
Протягом престуру екологи та юристи ЕПЛ продемонстрували, яким чином можна збирати докази злочинів росії проти українського довкілля.
Катерина Полянська зробила фотофіксацію наслідків пожежі в мегамаркеті “Епіцентр” з прив’язкою до геопросторових та супутникових баз даних.
Катерина Полянська перед оглядом та фотофіксацією згарища
на місці гіпермаркету «Епіцентр».
“Ці частинки пилу від наслідків пожежі становлять велику небезпеку для мешканців навколишніх будинків. Одна справа – забруднення повітря внаслідок горіння, а інша – згорілі хімічні токсичні речовини, які досі у великих кількостях містяться на місці згарища. Із дощовою водою вони можуть потрапляти глибоко в ґрунт, із сильним вітром – до осель чернігівців і спричиняти захворювання,” – відзначає Катерина Полянська.
Анатолій Павелко з контейнером для відбору зразків різних об’єктів для лабораторних досліджень.
“Справа в тому, що є прямі збитки для економіки, для підприємств, а є опоскредковані, – додає Анатолій Павелко. – Їх також потрібно фіксувати для того, щоб вони стали доказами в суді. Якщо їх не документувати, може виявитися, що реальних доказів злочинів росії немає, а є тільки чиїсь заяви і незрозумілого походження відео, наприклад. Тому треба ретельно накопичувати доказову базу у різних сферах і готувати її до передачі в суд”.
Та сама вирва і збір ґрунту для подальших аналізів.
Катерина Полянська і Анатолій Павелко також зібрали ґрунт у вирвах, у центрі та навколо місць падіння 500 та 1500 кілограмових бомб у невеликому лісовому масиві біля обласного центру. Ці дані буквально на днях ЕПЛ передасть для аналізу вмісту в одну з вітчизняних акредитованих лабораторій.
Так виглядає верхів’я лісу, що опинився під ударом російської артилерії.
На що можуть бути спрямовані кошти, відшкодовані за збитки довкіллю?
“Виключно на очищення територій, на їхню консервацію, якщо це потрібно, на вилучення і захоронення ґрунту або на заходи з біотехнічного очищення ґрунту, на проведення додаткових досліджень щодо відновлення довкілля”, – пояснює Анатолій Павелко.
Катерина Полянська занурюється в нетрі «Епіцентру» для
фотофіксації наслідків пожежі.
Також в межах престуру ми спільно з представниками медіа оглянули й інші об’єкти міської інфраструктури Чернігова, що зазнали авіа- та артилерійських ударів.
Щоправда у цих місцях ми не здійснювали збір даних, але, сподіваємося, всі присутні змогли оглянути й пересвідчитися у неймовірних за обсягами та видами злочинів росії проти природи.
Короткий брифінг в міськраді Чернігова. Голова мережі «АНТС» Ганна Гопко розповідає про важливість доказової бази скоєних росією злочинів
“Війна впливає на всі компоненти природи: в повітря потрапляють небезпечні для здоров’я населення викиди від численних вибухів та пожеж на промислових об’єктах, забруднюється вода через пошкодження систем водоочищення та водопостачання, наявність трупів та братських могил, в ґрунти на місці воронок потрапляють токсичні речовини від вибухів бомб та ракет, відбувається також мінне забруднення, йде потужний вплив на рослинний і тваринний світ через лісові пожежі, знищення місць існування, шумове забруднення, смерті через вибухи. Поряд з геноцидом відбувається екоцид природи України. Цей злочин потрібно довести в суді!” – наголошує Катерина Полянська.
Катерина Полянська демонструє, яким чином вона синхронізує
отримані фото із супутниковими базами геоданих
Про подальші дії в контексті збору та аналізу інформації і майбутньої їхньої передачі в суд, ЕПЛ інформуватиме додатково.